Felfedezték a Naprendszer tizedik bolygóját?
A Plútón túl, Földünktől mintegy tízmilliárd kilométerre, amerikai csillagászok felfedezték Naprendszerünk tizedik planétáját.
A felfedezés Dr Michael Brown, a pasadenai California Institute of Technology professzorának nevéhez kötődik. A felfedezés a Hubble és a Spitzer űrteleszkópok segítségével történt. A bolygót az eszkimók tengeristennőjéről, Sednáról nevezték el.
A Sedna elképzelhető, hogy nagyobb a Plútónál: a megfigyelések szerint átmérője 2.000 kilométer körül lehet, a Plútó átmérője 2.300 kilométer. Bár átmérőjére egyelőre nincsenek pontos adatok, az biztos, hogy a Sedna a Plútó 1930-as felfedezése óta a legnagyobb égitest, amit a Naprendszerben találtak.
(Egyébként a felfedezés híre már februárban kiszivárgott, az akkori sajtóértesülések szerint a csillagászok még csak 1.650 kilométerre becsülték a Sedna átmérőjét. A National Geographic Online beszámolója a hírről >> )
A Sedna a kilencedik bolygóhoz, a Plútóhoz hasonlóan a Neptunuszon túli Kuiper-övben található. A bolygó a Naptól több mint három milliárd kilométerrel messzebb fekszik, mint a Plútó. A gyűrűalakú Kuiper-övet jeges kisbolygók raja alkotja, amelyekből eddig alig négyszázat azonosítottak a csillagászok.
Hogy nevezhetjük-e tizedik bolygónak a Sednát, azon valószínűleg jó ideig elvitatkoznak még a csillagászok. Vannak, akik szerint a Plútó sem bolygó, csupán a Kuiper-öv egyik nagyobbacska tagja.
A felfedezéssel kapcsolatban a NASA hétfő délután sajtótájékoztatót tart.
|