Sűrű a csillagászati naptár az elkövetkező két hétre

Március utolsó hetében a Merkúr, a Vénusz, a Mars, a Jupiter és a Szaturnusz is ritka közelségbe kerül bolygónkkal, így szabad szemmel is jól megfigyelhetőek lesznek. A show március 22-én kezdődik, és körülbelül két hétig tart.
Hogy a Naprendszer bolygói központi csillagunk körüli pályájuk során a Nap ugyanazon oldalára kerülnek – ez önmagában nem ritka jelenség.
Az azonban, hogy ötöt egyidejűleg szabad szemmel csodálhassunk – ez ritkaság. Márpedig az elkövetkező két hétben az amatőr és profi csillagászoknak erre nyílik lehetőségük.
A show március 22-én éjjel kezdődik, és április elején, a Merkúr elhalványodásával ér véget. A legszebb látványra március utolsó 8- 10 napjában nyílik lehetőség.
A nyugati horizonton láthatjuk a Merkúrt, a Vénuszt, és a Marst. A Szaturnusz már szinte fejünk felett lesz, a Jupitert pedig a keleti horizonton kell keresgélni. A bolygók által bezárt szög 135 fok. Eközben a Hold bolygóról-bolygóra haladva növekszik.
Merkúr:
Március 22-én este 7.15-7.30 között a Hold balján szépen látható a Merkúr. A bolygó március 29-én kerül legtávolabbra központi csillagunktól. Április elején kezd halványulni. Az év során ebben a néhány napban figyelhető meg a legszebben.
Vénusz:
A hét első napjaiban a Merkúrtól távolodva, a Hold szépen araszol a magasabban lévő és fényesebb Vénusz felé. Március 24-én este tíz óra körül a Vénusz, amely az égbolt legfényesebb pontja, különleges szép látvány lesz. A Merkúrhoz hasonlóan a Vénusz is március 29-én kerül a legtávolabbra a Naptól.
Mars:
A Mars a hónap első felében a Kos, majd a Bika csillagképben volt látható. A hónap közepén fényessége és átmérője is csökkent, március 25-én azonban kezdődik a ráadás, a bolygó különösen szép látványnak ígérkezik. Március 26-án fedésbe kerül a Holddal, ám ez sajnos hazánkból nem látható, az északi helyekről, Norvégiából, Skóciából, Izlandról, Grönlandról, Észak-Kanadából élvezhető.
Jupiter:
A Jupiter a hónap során egész éjszaka látható az Oroszlán csillagképben, keletről-nyugatra araszol. 4-én került szembenállásba a Nappal, ekkor a Földtől való távolsága 662 millió kilométer volt. A Vénusz után a második legfényesebb látvány. Négy holdja, az Io, az Europa, a Ganymedes és a Callisto is jól látható távcsővel, különösen április első napjaiban.
Szaturnusz:
A Szaturnusz a hónap során az éjszaka nagy részében látható az Ikrek csillagképben. A kora hajnali órákban nyugszik. Távcsővel gyűrűi és fényes holdja, a Titán is látható.
Hasonló látványra legközelebb 2004 decemberében – 2005 januárjának első felében lesz lehetőség.