A környezetvédelmi tárca felajánlotta segítségét az újabb romániai ciánszennyezésben

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM) szakmai segítséget ajánlott a román társminisztériumnak, a dunai környezeti katasztrófa hatásainak elhárításához – adta hírül a Minisztérium.
A közlemény szerint, az emberi egészségre veszélyes, és emellett halpusztuláshoz vezethet az a mosóporgyártáshoz is használható, ciántartalmú vegyi szennyeződés, ami a Metadet vegyigyárból ömlött, a Duna vízgyûjtő területéhez tartozó folyóba Románia észak-keleti részén. A jelenlegi szennyezés a Duna Magyarországon átfolyó szakaszát, vagy más magyarországi folyókat nem érinti.
A közlemény kiemeli: a magyar vízügyi szolgálat tapasztalt szakemberekkel rendelkezik az ilyen és hasonló szennyeződések elleni küzdelemben, hiszen éppen a romániai Aurul gyár telepéről 2000-ben a Tiszába került ciánszennyeződés alaposan próbára tette a környezeti kárelhárítással foglalkozó szakértőket.
A minisztérium kész arra, hogy ezt a szaktudást azonnal a román kollégák rendelkezésére bocsássa, és a magyar szakemberek szükség illetve igény esetén, a helyszínre utazzanak és technikai eszközökkel is készek kisegíteni a román partnereket.
Mint arról néhány napja beszámoltunk, a mosószerek gyártásához használt aceton-ciánhidrin Bukaresttől körülbelül 500 kilométerre északra, Falticeni-ben, a Metadet vegyigyárból került a Somuzul-Mare-ba, majd onnan a Siret (Szeret) folyóba, amely Moldván végighaladva a Dunába folyik Braila és Galati között, nem sokkal a különleges természeti értékekkel rendelkező Duna-delta előtt.
A becslések szerint tíz tonna mérgező anyag került a vízbe. A Metadet gyár már régebben csődbe ment, 2000 óta nem üzemel, de nagy tartályokban a vegyi anyagok továbbra is ott állnak a telephelyen. Az előzetes vízminták szerint a mérgező anyag koncentrációja 3 milligramm/liter. Az európai uniós határérték 0, 005 milligramm/liter. 2001-ben ugyanitt hasonló szennyezés történt, akkor több tonna hal pusztult el az érintett folyókban.