Őrségváltás a Nemzetközi Űrállomáson – indul a Delta-misszió

Magyar idő szerint hajnali negyed hatkor a kazahsztáni Bajkonurból egy orosz Szojuz TMA-4 űrhajó útnak indult a Nemzetközi Űrállomásra, fedélzetén az amerikai Michael Fincke-kel, az orosz Genagyij Padalkaval és a holland Andre Kuipers-szel.
Az első két űrhajós fél évre érkezik, a jelenleg szolgálatot teljesítő amerikai-orosz párost váltják, a holland űrhajós pedig az Európai Űrhivatal szolgálatában áll, és számos tudományos kísérletet készül 11 napos útja során végrehajtani.
A Szojuz TMA-4 űrhajó két nap alatt ér a Nemzetközi Űrállomásra, ahol jelenleg az amerikai Michael Folae és az orosz Alexander Kalerij teljesít szolgálatot. A holland űrhajós velük tér majd vissza kilenc nap után a Földre. A holland fizikusnak ez az első űrutazása. Ő hazája második űrhajósa, az első holland 1985-ben járt az űrben. Kuipers a kilenc nap alatt számos mikrobiológiai, humánfiziológiai és fizikai kísérletet végez majd. A Delta-küldetés nagy részét a holland Oktatási, Kulturális és Tudományos Minisztérium finanszírozta.
Az új legénységből az orosz Padalka 45 éves, a Mir fedélzetén 1998-99-ben már töltött 198 napot az űrben. Az amerikai Fincke 37 éves, eddig 800 órát repült.
Az űrhajósok utolsó estéjüket és a reggelt a régi szovjet hagyományoknak illően töltötték. Este megtekintették a Sivatag fehér Napja című szovjet westernfilmet, amelyet a kelet-ázsiai sivatagban forgattak. Hétfőn reggel, mielőtt elhagyták a hotelt, egy korty pezsgőt hörpintettek, nevüket pedig a hotel ajtóra firkantották. Az induláson az űrhajósok családtagjai is részt vettek.
A Columbia űrsikló tavaly februári katasztrófája óta az amerikai űrsiklók nem repülnek, így az ISS-ellátása, illetve az űrhajósok feljuttatásának terhe teljes egészében az orosz félre hárul. Miután az USA anyagilag sem támogatja az orosz repüléseket, a szűkös helyzetben lévő orosz űripar vagy űrturisták szállításával, vagy az Európai Űrhivatal pilótáinak 10-11 napos fenntartózkodásának biztosításával igyekszik némi bevételi forráshoz jutni.
Az oroszok már azt is felvetették, hogy addig, amíg az amerikai űrsiklók nem repülnek újra, az űrállomás legénysége az eddigi hat hónap helyett egy évet időzzön fenn, ezáltal is csökkentve az orosz fél terheit.