Teljes holdfogyatkozás közeleg – hazánkból is élvezhető

Kevesebb, mint egy éven belül harmadszorra lesz teljes holdfogyatkozás. A különleges égi látványban a keleti féltekén élők gyönyörködhetnek.
A tavaly május 15-16-ai, illetve november 8-ai holdfogyatkozások után május 4-én, alig egy éven belül harmadszorra is holdfogyatkozást csodálhat a Föld lakosságnak egy része. Az égi showban most Európának és Afrikának a keleti részén, valamint az Ázsiában élőknek lesz részük.
Holdfogyatkozás teliholdkor következik be. Teliholdkor a Föld a Nap és a Hold közé kerül. A Holdnak, amelynek nincs saját fénye, csak a Nap felé néző oldala lehet világos. Ha azonban a Hold és a Nap útjába kerül a Föld, és árnyékot vet rá, a Hold teljesen vagy részlegesen elsötétül.
Bár telihold havonta megfigyelhető, holdfogyatkozás nem következik be minden egyes alkalommal. Ennek oka, hogy a Hold Föld körüli pályája 5 fokkal hajlik a Föld Nap körüli pályájához képest. Ez azt jelenti, hogy a Hold ideje nagy részét vagy a Föld keringési síkja alatt, vagy fölötte tölti. Márpedig a Föld Nap körüli keringési síkja kiemelt fontossággal bír, hiszen a Föld árnyéka is pontosan ebben a síkban nyúlik el.
A legtöbb telihold során a Hold a Föld árnyékkúpja alatt vagy felett halad el – azaz nem lesz fogyatkozás. De évi egy-három alkalommal a Hold keresztezheti vagy a Föld félárnyékának, vagy a teljes árnyékának valamely részét, ezáltal bekövetkezhet félárnyékos, részleges, vagy teljes holdfogyatkozás.
Május negyedikén hazánkban a Hold 21:52-kor kezdi meg belépését a Föld árnyékába, majd korongja fokozatosan elsötétül. A teljes fogyatkozás közepe 22 óra 30 perc. A jelenség negyed egy körül ér véget.
A holdfogyatkozás alkalmából Óbudán a Laborc utcai Polaris Csillagvizsgálóban nyolc órától szakemberek tartanak előadásokat, valamint lesz távcsöves bemutató is.
A következő holdfogyatkozásra október 28-29-én kerül sor: elsősorban Amerikából, valamint az európai és az afrikai kontinens nyugati részéről lesz élvezhető.