Vulkán tört ki a Marianna-szigeteken

Vulkán tört ki a csendes-óceáni Marianna-szigetek egy lakatlan tagján. A hatóságok felszólították a 120 kilométeres körzeten belül lakókat, hogy védekezzenek a vulkáni hamu egészségkárosító hatása ellen.
A Marianna-szigetek északi részén fekvő Anatahan-sziget vulkánja vasárnap, egy év nyugalom után, újra kitört. A vulkánból ezer méter magas, gáz- és hamuoszlopok törtek elő. Vasárnap óta csendesedett, jelenleg 600 méter magas kitörések figyelhetők meg a szigeten.
Tizennégy sziget – Kilenc vulkán
Az Észak-Marianna szigetek 1986 óta az Egyesült Államok külterülete. Tizennégy szigetén körülbelül 70 ezren élnek. Fővárosa, Saipan 120 kilométerre, délre fekszik az aktív vulkántól.
A hatóságok felszólították a lakosságot a víztározók fokozott védelmére, az utóbbi napokban összegyűjtött esővíz fogyasztásától pedig óva intették az embereket, mivel veszélyes mennyiségű fluorin és egyéb anyagok kerülhettek bele a vulkáni működés következtében.
Az Anatahan-szigeti vulkán utoljára tavaly május és augusztus között tört ki több alkalommal, beborítva a szigetet több méter vastagságú hamuval. A tavalyi kitörési csúcson két napig a repülőjáratoknak más útvonalon kellett közlekedniük. A hamufelhők egyébként most is veszélyt jelentenek a repülőgépekre.
A Föld legmélyebb pontja
Az Észak-Marianna szigeteken kilenc aktív vulkán van. A szigetek közelében található a Föld legmélyebb pontja, a 11.033 méter mély Marianna-árok. Azaz, ha az árokba lehelyeznénk a Mount Everestet, nem látszana ki a csúcsa.
A mélytengeri árok kialakulása két kőzetlemez alábukásának következménye. Az árok legmélyebb pontja a Challenger (Kihívás) szakadék. A mélytengeri árkokkal szinte párhuzamosan vulkáni ív alakulhat ki. A mélybe tolódó lemez kőzetei ugyanis nagyobb mélységbe kerülve megolvadnak és környezetükhöz képest kisebb sűrűségük miatt a felszín felé nyomulnak, s vulkánok sorát kialakítva akár több ezer km hosszúságú vulkáni ívet is képezhetnek.
Így keletkeztek a 750 kilométer hosszan elnyúló Marianna-szigetek is. A Marianna-szigeteken van egyébként a világon szinte a legegyenletesebb klíma: egész évben 30 Celsius fok uralkodik, ezért kedvelt turisztikai célpontok.