Új típusú bolygókat találtak idegen Naprendszerekben
Két rendkívül gyors és forró bolygót fedeztek fel francia csillagászok más csillagok körül. Ismérveik alapján ezek a gázóriások az idegen Naprendszerbeli bolygók egy merőben új típusához tartoznak.
A két bolygót fotometriai módszerrel fedezték fel: ennek lényege, hogy valahányszor egy objektum elhalad központi csillagjának fényes korongja előtt, a csillagászok mérik a fényesség csökkenését. A módszer alkalmas az objektum átmérőjének, tömegének becslésére is, amely alapján eldönthető, hogy az áthaladó égitest egy kísérő csillag vagy egy bolygó.
Például a Nap előtt elhaladó Jupiter, – egy távoli csillag felől, megfelelő irányból nézve -, egy százalékkal csökkentené a Nap látszó fényességét; a Föld esetében a fényességcsökkenés ennek mindössze századrésze lenne. (A Jupiter sugara körülbelül tizede a Napénak, azaz elhaladva a Nap előtt körülbelül egy század részét fedi el, így durván a Nap látszó fényét is ennyivel csökkenti.)
Forró, gyorsan mozgó gázóriások
Az eddig felfedezett 120 Naprendszeren kívüli bolygó egy kivétellel három nap, vagy ennél hosszabb idő alatt kerüli meg központi csillagát. A most felfedezett két, Jupiter-méretű objektum azonban rendkívül gyors: kevesebb, mint két nap alatt körbe érnek csillaguk körül.
A jelenlegi teóriák szerint egy Jupiter-méretű gázóriásnak központi csillagától legalább olyan távolságra kell kialakulnia, mint amilyen messze a Föld található a Naptól. A körülötte lévő gáz- és más típusú bolygókkal fellépő gravitációs kölcsönhatás azonban központi csillaga felé tolhatja a bolygót.
Az eddig megfigyelt Naprendszeren kívüli bolygókra jellemző ez a befelé vándorlás, amelynek eredményeképpen forró Jupiter-szerű képződmények alakulnak ki. Az újonnan felfedezett két bolygó különlegessége, hogy a Nap-Föld távolságnál ötvenszer közelebb van központi csillagához. Az eddigi, központi csillagához legközelebb lévő, Naprendszeren kívüli bolygó távolsága ennek duplája volt. A rendkívüli közelség miatt az új bolygók esetében nagyon forró Jupiter-szerű objektumokról beszélhetünk.
Az új bolygók ráadásul annyira közel vannak központi csillagukhoz, hogy fokozatosan veszítenek tömegükből, és központi csillaguk erőteljes sugárzása nem hagyja érintetlenül szerkezetüket sem.
A két csillag fényességének változása
A két gázóriást François Bouchy, a marseille-i Laboratoire d’Astrophysique csillagásza és kollégái fedezték fel a chilei Very Large Telescope segítségével. A két objektum csillaga szerepelt az OGLE-listán. A jegyzék azokat a periodikusan elhalványuló csillagokat tartalmazza, amelyek fényességének csökkenése jó eséllyel egy kísérő bolygó elhaladása miatt következik be.
Az elhalványulást azonban nagyobb valószínűséggel okozza kísérő csillag vagy barna törpe elhaladása, mint bolygóé. A francia csillagászok 2004 márciusában nyolc éjszakán át vizsgáltak az OGLE-lista 41 jelöltjét. Bár a lista legtöbb tagjáról kiderült, hogy kettőscsillag, a kutatást siker koronázta, hiszen rábukkantak a két fent említett Jupiter-szerű, nagyon forró bolygóra is.
A két bolygó ismérvei
Az újonnan felfedezett két bolygó, az OGLE-TR-113 és az OGLE-TR-132 6.000 illetve 1.200 fényévre találhatók a Földtől, a déli égbolt Carina csillagképében.
OGLE-TR-132
Az OGLE-TR-113 központi csillaga egy F-típusú, a Napnál forróbb és nagyobb csillag. A bolygó 35 százalékkal nehezebb a Jupiternél, átmérője pedig 10 százalékkal nagyobb nála.
A központi csillagától 3, 4 millió kilométer távolságra kering – összehasonlításképpen a Merkúr 17-szer távolabb van a Naptól. Központi csillagát 1, 43 nap alatt kerüli meg. Felszíni hőmérséklete 1800 Celsius fok körül van.
Az OGLE-TR-132 1.200 fényévre van a Földtől. A bolygó tömege megegyezik a Jupiterével, ám átmérője 15 százalékkal nagyobb. Egy K-típusú, a Napnál hűvösebb és kisebb tömegű csillag körül kering. Csillagát 1, 69 nap alatt kerüli meg, 4, 6 millió kilométer távolságban.
Az ismérvek alapján úgy tűnik, hogy a francia csillagászok a Naprendszeren kívüli bolygók új típusát fedezték fel, egyelőre azonban nem világos, hogy a bolygók fejlődése is teljesen eltérő módon zajlott-e.
Hamarosan a csillagászok sikeresebbek lesznek a Föld-méretű bolygók felfedezésében is: a NASA a tervek szerint 2007-ben indítaná el a Kepler-küldetést, amelynek célja idegen Naprendszerek Föld-méretű bolygóinak az űrből való követése.