Milyen az égbolt a Naprendszer legtávolabbi objektumáról?
A Naprendszer eddig ismert legtávolabbi pontját, a közelmúltban felfedezett Sednát a Földről homályos foltocskának látjuk. De milyen az égbolt látványa a Sednáról?
A NASA fantáziaképet készített a kérdés megválaszolására. A Sedna nappali égboltján még mindig a 12, 8 milliárd kilométer távolságban lévő Nap a legfényesebb objektum. A Vénusz, a Föld és a Mars túl haloványak ahhoz, hogy szabad szemmel láthatóak legyenek, de távcsővel már szépen kivehetőek.
A Sedna pályája során most kerül legközelebb a Naphoz. A keringési pályája másik végén 135 milliárd kilométerre van tőlünk, harmincszor távolabbra, mint a Plútó. A bolygó keringési pályáját több mint 10 ezer év alatt teszi meg.
A néhány hónapja felfedezett Sedna a Naprendszer eddig ismert legtávolabbi égiteste, valószínűleg a Kuiper-övből származik. Átmérője körülbelül háromnegyede a Plútóénak. A Naptól való óriási távolsága miatt az égitesten rendkívül hideg uralkodik: mínusz 240 foknál soha nincs melegebb.
Mivel a Sedna relatíve lassan forog saját tengelye körül, a csillagászok kezdetben arra gyanakodtak, hogy valószínűleg egy kísérő hold gravitációs vonzása fékezi. A későbbi Hubble felvételek azonban nem támasztották alá a kísérő jelenlétét, így a Sedna lassúsága továbbra is rejtély.