Látványos Vénusz-aktivitások a nyári égbolton
Az elkövetkező hetekben a Vénusz több izgalmas megfigyeléssel is gazdagítja az amatőr és profi csillagászokat. Az első jelentős eseményre alig néhány órát kell várni: ma délben ugyanis a Hold fedésbe kerül a Vénusszal.
A Hold pénteken a Vénusszal kerül fedésbe, azaz égi kísérőnk takarásába fog kerülni a bolygó. A jelenség kisebb távcsövekkel megfigyelhető lesz Észak-Afrikából, Nyugat-Ázsiából és Európából, így hazánkból is.
Az éjszakai égbolton ezüstösen ragyogó Esthajnalcsillag (Vénusz) előtt fog elvonulni Földünk kísérője. A két égitest nem sokkal napkelte után fog a horizonton felbukkani. Majd napközben az égbolton megtett pályájukat róva egyre közelebb kerülnek látszólag egymáshoz.
A közeledés természetesen csak nézőpont kérdése, érdemes megemlíteni, hogy egyetlen holdunk átlagosan 384467 kilométerre köröz, míg a szerelem és szépség istennőjéről elnevezett Vénusz, amely minden más bolygóhoz képest kisebb távolságra tud férkőzni a Földhöz keringése során, legfeljebb 42 millió kilométernyi távolságra közeledhet.
A növekvő Hold Magyarországon dél körül fogja elfedni a Vénusz sarlót. A jelenség ekkor csak kereső távcsővel lesz észlelhető a Nap fölött. A takarás kezdete 11 óra 26 perc körül, míg vége másfél órával később várható. A be-, és kilépés több mint 2 percig fog tartani.
A Vénusz Holdunkhoz hasonló módon változtatja fázisait, például a jelenség idején is megfigyelhető erősebb távcsövekkel a bolygó sarló alakja.
Csillagászati szempontból azonban az év egyik legnagyobb szenzációja június nyolcadikára tehető, amit látványosság tekintetében sokan az 1999-s nyári teljes Napfogyatkozáshoz mérnek. Ekkor ugyanis a Vénusz kis fekete pontként fog áthaladni a Nap korongja előtt. A jelenség igen ritka, a távcső felfedezése óta csak hatszor fordult elő, és az idei lesz az első alkalom, hogy a jelenség Európából is észlelhetővé válik.