Már nem a Vénusz a Naphoz második legközelebb eső égitest

Csillagászok azonosították a második olyan aszteroidát, amely keringési pályája teljes egészében bolygónk Nap körüli pályáján belülre esik. Az égitest Naptól számított átlagos távolsága kisebb, mint a Vénuszé.
Az aszteroidák zöme a Mars és a Jupiter közötti pályán kering, központi csillagunk körüli útjuk évekig tart. A Föld keringési pályáján belül eddig csak egy kisbolygót találtak a csillagászok.
Az új kisbolygó a 2004 JG6 nevet kapta, és jelenleg a Föld és a Vénusz között halad. Nap körüli pályáját hat hónap alatt teszi meg. Elnyújtott elliptikus pályája során egy ideig a Vénusz és a Merkúr között is kering, sőt a Merkúr pályáján belülre is bemerészkedik.
Naptól számított átlagos távolsága (48, 3 millió kilométer) kisebb, mint a Vénuszé. Az aszteroida a legrövidebb ismert pályájú kisbolygó.
Az égitestet május 10-én a LONEOS (Observatory Near-Earth Object Search ) program keretében pillantották meg először. A LONEOS a NASA öt aszteroidakutató programja közül az egyik. A NASA célja, hogy 2008-ra a földközeli, egy kilométernél szélesebb aszteroidák 90 százalékát feltérképezze.
A csillagászok szerint akár 50 kisbolygó is keringhet a Föld keringési pályáján belül, ám mivel útjuk jelentős részét a Nap ragyogásában töltik, nehéz őket észrevenni. Az elsőt, a 2003 CP20-at tavaly fedezték fel.
A most felfedezett aszteroida szélessége 500 és 1000 méter között van, és több mint 30 kilométer/másodperc sebességgel kering. A Földre közvetlen veszélyt nem jelent, bolygónk és a 2004 JG6 belátható időn belül nem keresztezi egymás pályáját.