Megtalálták a Tejút eddigi legfiatalabb planétáját
Egymillió évnél fiatalabb bolygóra bukkant egy távoli csillag körül a NASA Spitzer Űrtávcsőve.
A NASA csütörtöki sajtótájékoztatóján három érdekes megfigyelésről is beszámolt a bolygók kialakulása terén.
Az amerikai űrhivatal tavaly augusztusban működésbe helyezett Spitzer Űrteleszkópja tőlünk 420 fényévre, a Bika (Taurus) csillagképben öt fiatal csillagot tanulmányozott. A csillagászok mindnyájuk körül forgó porkorongot figyeltek meg, amelyek anyagából feltételezhetően új bolygók, kisbolygók, üstökösök formálódnak a jövőben.
Az anyagkorongban jeges ásványi szemcsék jelenlétét mutatták ki. A teleszkóp mérései szerint a jégszemcsék vizet, metanolt, és széndioxidot is tartalmaznak. A felfedezés közelebb vihet az üstökösszerű képződmények kialakulásának megértéséhez.
Bolygó baby
De nemcsak a planéták bölcsőjét, a csillagok körüli anyagkorongot, sikerült azonosítaniuk a csillagászoknak, a CoKu Tau 4 névre hallgató fiatal csillag korongján kiszakadt bolygóra utaló rést is találtak.
A teleszkóp közvetlenül a bolygót nem tudta megörökíteni, de a korong mintázata alapján a csillagászok biztosak a fiatal bolygó kialakulásában.
A kép animáció
A csillag kora körülbelül egymillió év, így a körülötte formálódott bolygó biztos, hogy fiatalabb ennél.
Ez azt jelentheti, hogy a bolygó a legfiatalabb ismert planéta.
Az eddig azonosított, körülbelül 120 Naprendszeren kívüli bolygó közül a legfiatalabbak is néhány milliárd évesek.
Összehasonlításképpen: Földünk 4, 5 milliárd éves.
Óriás csillagbölcső
Az infra tartományt feltáró távcső segítségével a csillagászoknak a távoli RCW 49 ködben sikerült egy különösen aktív csillagbölcsőt is felfedezniük. A 13.700 fényévre, a Centaurus csillagképben megfigyelhető köd centrumában háromszáz (!) protocsillagot azonosítottak, soha ennyi csillagot nem fedeztek még fel ilyen kis területen.
A protocsillagok körül a csillagközi por- és gázfelhő anyaga lapos, forgó korongba tömörült, a korong anyagából pedig idővel bolygók alakulhatnak ki. A hatalmas mennyiségű protocsillag révén a kutatók a csillag- és bolygóképződés különböző fázisaiba nyernek bepillantást.
Az RCW 49