A világűrbe tart a világ első magánűrhajója

A kaliforniai sivatagból június 21-én indul történelmi űrutazásra az első, kizárólag magántőkéből finanszírozott űrhajó.
Ha a SpaceShipOne névre keresztelt űrhajó sikerrel jár, építője, az amerikai Scaled Composites nagyon közel kerülhet az első, nem állami űrhajó számára kiírt 10 millió dolláros Ansari X-Prize díj elnyeréséhez.
Ehhez azonban legalább 100 kilométeres magasságba kell emelkednie, és természetesen biztonságosan visszatérnie. A díj elnyeréséhez a fellövést két héten belül meg kell ismételni. Az űrhajó fedélzetén egy pilóta és két utas utazik, pontosabban az ő tömegüknek megfelelő rakomány.
A SpaceShipOne nagy esélyese a díjnak: május 13-án az űrhajónak sikerült 64 kilométeres magasságba emelkednie, 55 másodpercig égett a hajtóműve, sebessége pedig elérte a 2, 5 Mach-ot. A 100 kilométeres magasság eléréséhez a hajtóműnek csak 10 másodperccel kell tovább égnie.
A június 21-ei kísérlet azonban nem közvetlenül a díj elnyerésére irányul: bár a tervek szerint az űrhajó eléri a 100 kilométeres magasságot, kizárólag a pilóta, azaz egy embertömegnyi rakomány utazik majd a fedélzeten.
Az űrhajó egyik szponzora Paul Allen, a Microsoft társalapítója. A vállalkozás azt kívánja demonstrálni, hogy űrutazás nem csak hosszas és költséges állami projektek keretében valósítható meg.
Az űrhajó június 21-én kaliforniai idő szerint kora reggel, 6 óra 30 perckor indul útnak a Mojave sivatagból. Az űrhajó egy repülőgép hátán jut fel 15.250 méter magasra. A leválás után saját hajtóműve segítségével meredek pályán indul felfelé. A tervek szerint az űrhajó hajtóműve 80 másodpercig ég majd, sebessége pedig eléri a 3 Mach-ot.
Az X-Prize elnyeresére a SpaceShipOne-on kívül is legalább három komoly pályázó van. A szakértők szerint az elkövetkező néhány hónapban a díj gazdára talál.