A Vénusz átvonult a Nap előtt
122 év után a Vénusz ismét áthaladt a Nap korongja előtt. A jelenség 7 óra 19 perckor vette kezdetét hazánkban, és 13 óra 23 percig volt szabad szemmel is megfigyelhető. Aki lemaradt, legközelebb 2012. június 6-án pillanthatja meg a vonuló Vénuszt.
Ma délelőtt a fél világ a ritka csillagászati jelenséget csodálta: a teljes átvonulás látszott ugyanis Európa és Ázsia szinte egész területéről, Afrika és Észak-Amerika keleti részeiről.
Sőt, a Nap Japánban, Indonéziában és Ausztráliában is korongján a Vénusszal kelt.
Mit láthattunk?
Az első kontaktus hazánkban reggel 7 óra 19 perckor volt látható: a Vénusz kívülről érintette a napkorong keleti peremét, ekkor kezdett a Nap elé vonulni. A jelenség kezdete nehezen volt észre vehető.
A II. kontaktus kezdetekor a Vénusz már belülről érintette a napkorong keleti peremét. Ekkor látható először a feketecsepp-jelenség, azaz a bolygót látszólag egy fekete híd köti a Nap pereméhez, ami mintha nem akarná elengedni. A II. kontaktus 7 óra 39 perckor volt figyelhető meg.
Innentől kezdve a Vénusz keletről – nyugatra haladt a Nap korongja előtt. A jelenség közepe 10 óra 22 perckor következett be.
A feketecsepp-jelenség
Miután a Vénusz átvonult a Nap előtt, belülről érintette a nap nyugati peremét, amit újabb feketecsepp-jelenség előzött meg.
Ez a III. kontaktus, és 13 óra 3 perckor jön el.
Végül a negyedik kontaktus során a Vénusz teljesen elhagyta a Napot, és kívülről érintette a nyugati peremét. Ez 13 óra 23 perckor volt megfigyelhető hazánkból.
A Vénusz 58 ívmásodperc átmérőjűnek látszott.
Aki most lemaradt a ritka jelenségről, annak a következő átvonulásra 2012. június 6-áig kell várnia. Az ezutáni legközelebbi alkalom már a következő évszázadban, 2117-ben lesz.
A Vénusz-átvonulás mozgóképe az 1882. évi jelenség üveglemezre készült eredeti felvételei alapján készült. Forrás: University of California Observatories / Lick Observatory.
Kapcsolódó cikkeink:
A Vénusz-átvonulás a weben: