Hol található a világ északi vége?
Hol található Ultima Thule, a világ legészakibb vége? Grönland északi partjainál újabb és újabb parányi szigetek bukkanak fel az örök jég enyhülő szorításából.
Thule szigetéről először, Kr.e. 325 körül az ókori görög felfedező, Pütheász tesz említetést egyik földrajzi leírásában. Pütheász feltehetőleg végighajózta a Brit-szigeteket és járhatott Norvégiában is. Leírásaiból ismerjük Ultima Thulét, a világ legészakibb szigetét.
Azt tartották róla, hogy egy heti hajójárásra fekszik az Orkádoktól, kerülete kerek 40, 000 stadium, s földjének java részén az örökös hó és jég miatt sem növény nem tenyészik, sem állat nem él.
Thule beillesztése a mostani ismeretek közé sok problémát okozott a földrajztudósoknak. Többnyire Izlanddal azonosítják, vannak azonban, akik Skandináviában, esetleg Norvégia egy részében (a mai Thilében), ismét mások a Shetland-szigetek legnagyobbikában vélik felfedezni Pütheász Ultima Thule-jét. Abban viszont egyetértenek a tudósok, hogy a fentiek közül egyik sem a világ északi vége.
A grönlandi „Kávéklubtól” északra
A Jeges-tenger minden jelentősebb szigetét rég felfedezték, feltérképezték. Grönland északi partja azonban még nyitott könyv: a jégréteg vékonyodása következtében a kutatók az elmúlt két évtizedben újabb és újabb földdarabkákat pillantottak meg, néhány kilométerrel mindig északabbra tolva a világ végét.
Az első ilyen szigetecskét, Oodaaq-ot 1978-ban fedezték fel. A már 1900-ban felfedezett Kaffeklubben (azaz Kávéklub) szigettől 1, 36 kilométerre északra bukkantak rá. 1979-ben meg is határozták a sziget pontos koordinátáit: északi szélesség 83° 40’ 32.5″, és nyugati hoszúság 30° 40’ 10.1″. Körülbelül 50 méter hosszú és ugyanilyen széles volt, tengerszint feletti magassága pedig egy méter volt. A felvételek szerint furcsa, köralakú szikladarabkák borították, amelyek akár tíz centiméteresek is lehettek. Későbbi kutatások a szigetet nem találták, nagy valószínűséggel elsüllyedt.
Még északabbra
1996-ban azonban találtak egy még kisebb szigetet (10×10 méteres, tengerszint feletti magassága szintén egy méter), amelyen félméteres szikladarabokat jegyeztek fel. A sziget valamivel északabbra (északi szélesség 83° 40’ 34.8″ – nyugati hosszúság 30° 38’ 38.6″) volt, mint az eltűnt Oodaaq.
Az új sziget (ATOW 1996) felszíni jellemzői alapján nagy valószínűséggel nem azonos Oodaaq-kal. 1997-ben és 2001-ben a sziget koordinátáit megerősítették, és a kutatók már ekkor sejtették, hogy érdemes még északabbra is kutatni.
2003 júliusában aztán két amerikai kutató, előzőleg számos légifelvételt tanulmányozva, újra útnak indult Grönland északi partjaitól. A kutatók az eddigi koordinátáknál északabbra egy caknem 20 méter hosszú, „földhalmot” találtak. A jelenleg a világ északi végének feltételezett sziget létezését egyelőre újabb expedíciók nem erősítették meg, hivatalos koodrinátái sem ismertek, így egyelőre Grönland birtokosa, Dánia sem ismeri el.