Évente hat Balatonnyi terület válik sivataggá a Földön
Ijesztő ütemben sivatagosodik bolygónk: évente 3.600 négyzetkilométer - hat Balatonnyi terület! - válik terméketlen területté, ami az ott élőket elvándorlásra, a városokba áramlásra készteti – áll az ENSZ tegnap közzétett közleményében.
A Föld felszínének egy harmadát fenyegeti az elsivatagosodás veszélye: a leginkább veszélyeztetett térségek a Szahara és a kínai Góbi-sivatag alatti területek.
Az elkövetkező ötven évben Spanyolország területének 31 százaléka válhat sivataggá, Kína 1950 óta egy Magyarország nagyságú termőterületet vesztett el – mutatott rá a világszervezet közleménye annak kapcsán, hogy a héten 10. évfordulóját ünnepli az a konvenció, amelyet az elsivatagosodás elleni küzdelem jegyében írtak alá.
Hiába való küzdelem
Az erőfeszítések ellenére az elsivatagosodást nem sikerült megállítani, sőt az 1970-es évek óta sokkal erőteljesebb folyamat. A környezeti katasztrófa oka az erdőirtásos gazdálkodás, a területek elmocsarasodása, a vízkészletek túlzott felhasználása, valamint a népességrobbanás.
Az ENSZ közleménye szerint:
Bár az időjárástól függően, lesznek jobb és rosszabb évek, de a folyamat nem visszafordítható, a sivatagok lassan tovaterjednek – véli az ENSZ.
Az elsivatagosodás nem lesz olyan drámai jelenség, mint egy földrengés vagy egy árvíz, sokkal lassabban és kevésbé látványosabban zajlik.
Gondoljunk csak bele, hogy valaha a Közel-Kelet, Észak-Afrika zöld volt, a Szahara pedig szavanna, amelyet a fennmaradt sziklarajzok szerint zsiráfok és elefántok népesítettek be.
Az elsivatagosodáshoz hozzájárul a globális felmelegedés is, amelynek következtében az amúgy is száraz területek még szárazabbá válnak
Az ENSZ június 17-én, az elsivatagosodás elleni világnapon a globális problémáról a Németországbeli Bonnban, majd június 21-25 folyamán a brazil fővárosban tart konferenciát.
Az AP hírügynökség híradása szerint egyébként a világszervezet bízik abban, hogy a tudományosan igencsak kifogásolható mozi, a Holnapután, az átlagember érdeklődését is felkelti a klímaváltozás iránt – írja az AP hírügynökség.