A nyolcvanas évek szennyezettségi szintjén a Duna

A 80-as évek kezdetének alacsonyabb szennyezettségi szintjét mutatja ma a Duna vize - állapította meg a Dunavédelmi Nemzetközi Bizottság (DNB).
A tízéves évfordulóját ünneplő szervezet szerint ez a kedvező fejlemény annak köszönhető, hogy a műtrágyákban a nitrátok és a foszfátok aránya visszaszorulóban, a szennyvíztisztítás módszerei pedig egyre jobbak.
Philip Weller, a DNB vezetője szerint az ausztriai községek 86 százalékából ma már kezelt szennyvíz folyik a Dunába. A folyó délebbi szakaszán is épülnek víztisztítók öt nagyobb kikötőben.
A bizottság vízminőséget ellenőrző nemzetközi hálózatot és a szennyezésre gyorsan figyelmeztető rendszert épített ki.
Több Duna menti országban, ezek uniós csatlakozása folytán inkább a vízszennyeződés növekedésére kell számítani, mert a gazdaság fellendülése a szennyezőanyag-kibocsátás növekedésével is járhat. Megnövekedhet a hajóforgalom az európai folyókon, így a Dunán is. Brüsszel erősen a hajós áruszállítás pártján van.
A Természetvédelmi Világalap figyelmeztet ennek járulékos veszélyeire: nem szabad a hajók méretének függvényében kotorni a medret és végképp nem szabad tovább halmozni a gátrendszereket a folyón – mondja a WWF.