Sikeres szerelés a világűrben

Közel hat órát töltöttek a világűrben a Nemzetközi Űrállomás (ISS) űrhajósai, hogy megjavítsák a bázis egyik meghibásodott giroszkópját.
A két asztronauta, az amerikai Michael Fincke és az orosz Gennagyij Padalka közép-európai idő szerint szerda éjjel kezdett neki az űrszerelési munkának. Kicserélték az ISS Destiny nevű amerikai modulján az egyik giroszkóp áramellátását biztosító elektromos lapot, majd fogantyúkat szereltek fel az űrbázis orosz Pirsz kikötőzsilipjére.
Az űrhajósok összesen öt óra negyven percet töltöttek a világűrben, és ezen belül egy órát vett igénybe míg eljutottak a zsilipkamrából a szerelési területre.
A múlt pénteken próbálkozásuk sikertelen volt: már kiléptek a nyílt világűrbe, amikor öt perc elteltével visszarendelték őket, mert az amerikai szkafanderében csökkeni kezdett az oxigénnyomás. A csütörtök hajnali szerelést az Orlan-M típusú orosz űrruhába öltözve végezték el.
A giroszkóp áramellátását biztosító egység még áprilisban mondta fel a szolgálatot, megjavítását eredetileg június 16-ra tervezték. Akkor azért halasztották el az elodázhatatlanná vált szerelést, mert a tervezett munkával egy időben indították a világűrbe az Intelsat-10 amerikai távközlési műholdat. A műveletben közreműködött egy olyan orosz műhold, amely az űrállomás és a földi irányítás közötti kapcsolatot is biztosítja. Ezért kommunikációs zavarok keletkezhettek volna az irányítóközpont és a nyílt világűrben dolgozó űrhajósok között.
Fincke és Padalka április óta dolgozik a Nemzetközi Űrállomáson.