Mégsincs élet a Tau Ceti körül?
Brit csillagászok a Tau Ceti környezetének vizsgálata során arra a következtetésre jutottak, hogy a rendszer körülbelül tízszer annyi anyagot tartalmaz aszteroida és üstökösök képében, mint naprendszerünk.
Felfedezésük azt sugallja, hogy hiába rendelkezik a rendszer a Tau Ceti névre keresztelt nap-típusú központi égitesttel, az élet kialakulásának feltételei valószínűleg mégsem adottak. Az aszteroidák becsapódásainak potenciálisan nagy száma nem teszi lehetővé fejlettebb életformák kialakulását a csillag körüli, eddig még csak feltételezett jelenlétű, bolygókon.Földünk körüli nyugodt környezet szokatlan jelenség az Univerzumban -állítják brit csillagászok.
A Tau Ceti a Cet csillagképben található, 11.9 fényévnyi távolságban lévő 0.8 naptömeggel rendelkező csillag. Naprendszerének felépítése nagyban hasonlít a mi naprendszerünkhöz, ugyanolyan méretű és formájú üstökös és aszteroida korong veszi körbe, mint azt a Nap esetében megfigyelhető. Azonban a mostani eredmények arra utalnak, hogy az aszteroidák és üstökösök mintegy tízszer nagyobb mennyiségben találhatóak meg itt. Nem tudjuk, hogy van-e egyáltalán az élet kialakulásának szempontjából optimális méretű és elhelyezkedésű égitest a Tau Ceti körül, de ha van is, igen valószínű, hogy a folyamatos üstökös és aszteroida becsapódásoknak szolgál céltáblául- állítja Jane Graves, a kutatást vezető csillagász. Valószínűleg a mi bolygónkon sem alakult volna ki az élet, ha rendszeres becsapódások tarolják le a felszínt -folytatja ő.
A felfedezés újragondolásra ösztönzi a naprendszerünkön kívüli tartományokban életnyomokat kereső kutatókat. Jane Graves szerint nem elég csak Nap-szerű égitestek után kémlelni az eget, hanem a csillagunkhoz kifejezetten hasonló égitestek felkutatására kell összpontosítani.
Nem ismert továbbra az sem, hogy miért található ennyi aszterioda a Tau Ceti környezetében. Elképzelhető, hogy a nap túl közel helyezkedett el egy másik csillaghoz kialakulásának valamely pontján, így elcsábíthatta annak az aszteroidáit- fantáziál Mark Wyatt, a kutatás másik résztvevője.
A SCUBA felvétel a Tau Ceti körül tömött, hideg porfelhőt mutat, amely a nagyobb üstökösök és aszteroidák összeütközéséből származtatható anyag maradványa.
A legutóbbi eredményeket a világ eddigi legérzékenyebb, a brit Royal Observatory által épített, szubmiliméteres kamerájával, a SCUBA-val készítették, amely a Hawaii szigeteken működő James Clerk Maxwell távcsőből kapja az optikai információkat.