Rekordméretű esőcseppek hullottak

Az esőcseppek átmérője ritkán haladja meg az 5 millimétert, így igazi szenzációnak számít, hogy a Washington Egyetem kutatói 8-10 milliméter átmérőjű, - az eddig mért legnagyobb méretű –, esőcseppekről adtak hírt egy friss tanulmányukban.
Két alkalommal, egymástól négy év és több ezer kilométer távolságban, nagyon különböző körülmények között a korábban mért legnagyobb esőcseppeket felülmúló cseppekről adtak hírt amerikai kutatók a Geophysical Research Letter című szaklap legfrissebb számában. A nagyméretű esőcseppek 8-10 milliméter átmérőjűek voltak.
A földfelszín felé eső cseppek alakja nem hasonlít a könnycseppekére, leginkább egy ejtőenyő-formára emlékeztetnek. A víz legnagyobb része az ejtőernyő karimáján koncentrálódik, a csepp felső részén pedig vékony filmszerű réteg képződik. A vékony rétegre nehezedő légnyomás rendszerint kisebb cseppekre szaggatja szét a nagyméretű esőcseppet.
Laboratóriumi körülmények között a kisebb darabokra való széttöredezés öt milliméteres átmérőnél következik be. A felhőkben, amikor a cseppek elérik ezt a méretet, rendszerint az egymással való ütközés következtében aprózódnak el. Így igazán ritka, hogy a földfelszínen, de még a felhőkben is 5 milliméter vagy ennél nagyobb átmérőjű esőcseppeket figyelhessünk meg.
Márpedig az amerikai kutatócsoport most megjelent tanulmányában 8-10 milliméter átmérőjű cseppekről számol be. Első alkalommal 1995-ben egy brazíliai erdőtűz során, második alkalommal pedig 1999-ben a Marshall-szigeteken, tiszta tengeri levegőben regisztráltak nagyméretű cseppeket.
Mindkét esetben ún. cumulus congestus típusú felhőn átrepülve jegyezték fel a hatalmas esőcseppeket. Ez a nevezetes felhőtípus leginkább egy karfiolra emlékeztet, magassága meghaladja szélességét.
Tiszta tengeri levegőben képződött felhők esetében nem ritka jelenség, hogy nagyméretű esőcseppek keletkeznek, ilyenkor ugyanis kevés olyan részecske van a felhőben, levegőben, amelyeken a víz képes összegyűlni.
Erdőtűz esetében viszont épp az ellenkezőjét, rengeteg hamurészecskén összegyűlő apró esőcseppet várnánk. A tudósok arra gyanakodnak, hogy ebben az esetben a különböző méretű esőcseppek ütközéséből keletkeztek egyre nagyobb méretű cseppek, vagy a felhő egyes régióiban a hamurészecskék körül nagy koncentrációban alakultak ki apró esőcseppek, amelyek később nagyobbakká olvadtak össze.
A felvétel forrása: MeteoLand Fotótár