Kutya meleg van – és még nagyobb hőség várható
Az Északi-féltekén kitört a kánikula. A rómaiak a tikkasztó napokat Szíriuszról, a kutyacsillagról nevezték el. Pedig ha valakinek semmi köze a hőséghez, az a Szíriusz.
A Szíriusz a nyár legforróbb időszakában együtt kel a Nappal. A Nagy Kutya csillagképben található fényes csillag 80 trillió kilométerre található a Földtől – ahhoz tehát túl messze, hogy bármiféle hatást is kifejtsen bolygónk időjárására. A kutya-napok hagyományosan július 3-tól augusztus 11-ig tartanak.
A rómaiak tartottak a kutyáktól, az egyiptomiak örültek
A rómaiak a kutya-napokhoz – vagy latinul dies caniculares – elviselhetetlen hőséget, letargiát, betegségeket és megvadult kutyákat kötöttek.
A Krisztus után 23-79-ig élt Pliniusz természettudományos megfigyeléseit összefoglaló 37 kötetes enciklopédiájában például arra figyelmeztet, hogy július-augusztusban nagyobb az esély, hogy megvadult kutya támad ránk.
Az ókori egyiptomiak, akiknek a mienkénél jóval szárazabb és forróbb időjárást kellett elviselniük, örömmel fogadták kutya-napokat. Az egyiptomi szent év a Szíriusz felbukkanásával kezdődött, röviddel ezután ugyanis kiöntött a Nílus, és megtermékenyítette a földeket.
Ma már a Szíriusz néhány héttel később bukkan fel, mint az ókori egyiptomiak idején, a csillagkép fokozatosan változtatja Naphoz viszonyított pozícióját.
Harminc fok felett a héten
Hála a fridzsidernek, a légkondicionálónak és egyéb kényelmi eszközöknek ma már a kánikula kellemesebben elviselhető, annak ellenére, hogy a hőség az elmúlt 15 évben számottevően fokozódott.
A meteorológusok szerint 1891, a globális mérések kezdete óta a tavalyi év volt a harmadik legmelegebb év világszerte. A legmelegebb évek tízes toplistáján egyébként csak 1990 utáni évek szerepelnek. Közép-Európában a tavalyi év az elmúlt 500 év legmelegebb nyara volt.
Magyarországon az eddigi legmagasabb nyári értéket 2000. augusztus 21-én Békéscsabán mérték, akkor 41, 7 Celsius fokot mutatott a hőmérő. Budapesten 1961-2003 között a leghosszabb folyamatos kánikula – amikor a napi hőmérséklet minden nap 30 Celsius fok felett alakult – 2003. augusztusában volt: 17 napon át tombolt a hőség. A 30 fok feletti napok száma a májustól szeptemberig tartó időszakban a sokévi átlag alapján általában nem több 19 napnál, ám ez a szám 61 volt 2003-ban.
E hétre a meteorológusok végig harminc fok feletti nappali hőmérsékletet jósolnak.