Nincs út más világokba – A fekete lyukak nem átjárók

„Sajnálom, hogy ki kell ábrándítanom a tudományos fantasztikum rajongóit, úgy tűnik, nincs arra lehetőség, hogy a fekete lyukakat a különböző világok közötti útként használjuk”- sajnálkozott Hawking a 17. Általános Relativitási és Gravitációelméleti dublini konferencián.
A fekete lyukak nem törlik el a beléjük zuhanó dolgok információtartalmát, csak erősen megváltoztatják – állítja Stephen Hawking brit fizikus, megcáfolva saját, harminc éve fennálló teóriáját.
Az új elképzelés szerint a fekete lyukak nem semmisítik meg tehát a beléjük hulló objektumokat, így akár információkat is nyerhetünk az eddig nehezen vizsgálható képződmények viselkedéséről.
Az eredeti, a hetvenes években publikált elmélet szerint a fekete lyukak sugárzással fokozatosan elvesztik tömegüket, és végül összeomlanak saját magukba.
Tudományos fantasztikum
A korai feltételezés, miszerint a fekete lyukakba került információ nem kerülhet onnét többet ki, mindazonáltal nehezen voltak összeegyeztethető a kvantumfizika alapvető paradigmáival. Hawking korábban azzal érvelt, – serkentve a science-fiction írók képzeletvilágát -, hogy a fekete lyukak belsejében uralkodó extrém erős gravitációs tér megkérdőjelezi a kvantumfizika törvényeit, és az információ akár más univerzumokba is kerülhet általuk. A mostani koncepció szerint az információ egyszerűen visszaszivárog a mi világegyetemünkbe.
„Sajnálom, hogy ki kell ábrándítanom a tudományos fantasztikum rajongóit, úgy tűnik, nincs arra lehetőség, hogy a fekete lyukakat a különböző világok közötti útként használjuk”- sajnálkozott Hawking a 17. Általános Relativitási és Gravitációelméleti dublini konferencián.
Világi torzok
Ha beleugrunk egy fekete lyukba, a tömegenergiánk visszaszáll a Világegyetembe, de nem az eredeti, hanem egy torz formában, ami ugyan emlékeztet arra, amilynek voltunk, ám szinte felismerhetetlenül más – tetézi a kezdő űrutazók elkeseredését az Isaac Newton korábbi professzori székét magáénak tudható kutató.
Teóriája egyébként egybecseng más kutatók korábbi elképzelésével is. Például, ha egy fekete lyukat a húr-modell segítségével kívánunk megközelíteni, amely szerint az Univerzum inkább apró, vibráló húrokból, mint pontszerű partikulumokból épül fel, igen meggyőzően alátámasztathatóvá válik az információ szökéséről szóló elképzelés.
Hawking mostani eredményeit a különböző méretű és alakú fekete lyukak elenyészően kicsiny idő alatti változásainak vizsgálataival érte el. Megmutatta, hogy az információ mennyisége megegyező volt a kiindulási mennyiséggel, azt viszont még most is homály fedi, hogy mi történik a két, tetszőlegesen kijelölt időbeli pont között.
Kapcsolódó cikkünk: