A Föld irányába néző óriási napfolt jelent meg
A tavaly októberi napviharok óta a legnagyobb napfolt tűnt fel központi csillagunkon. Mérete körülbelül a Föld felszín hússzorosa, ráadásul pont bolygónk irányába néz.
Óriási mérete miatt a napfolt a Földről akár szabad szemmel is látható. (Természetesen megfelelő szűrő nélkül a Napba nézni tilos, súlyos szemsérüléshez, sőt vaksághoz vezethet.)
A Nap mágneses mezeje okozza, hogy viszonylag sötétnek tűnő napfoltok jelennek meg felszínén. Azért tűnnek sötétnek a Nap fényes korongja előtt, mert a régiók hőmérséklete valamivel alacsonyabb, mint környezetüké, igaz még így is többezer Celsius fokosak. Erős mágneses aktivitású régiók, amelyekből napflérek és koronakilövellések keletkezhetnek.
A flérek gigászi erejű energiakitörések, amelyekből fénysebességű röntgensugárzás szabadul ki a környező térbe. (Ez jól látható a harmadik felvételen.) Ezzel szemben a koronakilövellések alkalmával sok milliárd tonnányi töltött részecske hagyja el a Napot övező leheletfinom plazmaburkot, a napkoronát.
A SOHO felvételei
A flérek és koronakilövellések együtt is bekövetkezhetnek, mint legutóbb 2003 októberében. Ekkor két héten keresztül 17 nagyerejű napflér tört ki, és koronakilövellések sora zúdult bolygónkra, fennakadást okozva a műholdak működésében, távközlésben, légiirányításban.
Bár a napfolttevékenység 11 éves ciklikussága alapján központi csillagunknak most nyugalomban kellene lenni, az AR 10652-es jelzésű, folyamatosan növekvő napfoltból az elmúlt napokban néhány kisebb erősségű flér és koronakilövellés következett be.
A kitörések jól láthatók a bolygónktól 1, 5 millió kilométerre keringő SOHO napkutató szonda felvételein. A NASA figyelmeztetése szerint az elkövetkező napokban nagyobb erejű viharokra is van esély.
A SOHO felvételei