Négy és fél órás űrsétán az űrállomás legénysége

A Nemzetközi Űrállomás (ISS) kétfős legénysége a tervezettnél másfél órával hamarabb elvégzett kedden minden kitűzött feladatot a nyílt világűrben, s négy és fél órás űrséta után visszatért az űrállomásra.
Gennagyij Padalka orosz és Michael Fincke amerikai űrhajós az orosz Pirsz dokkoló modulon keresztül tért vissza az ISS fedélzetére. A tervezett hatórás helyett négy és fél órásra rövidült űrsétán az űrhajósok előkészítették az űrállomást az európai Jules Verne teherszállító űrhajó majdani csatlakozására. Felszereltek az orosz Zvezda modulra három módosított lézerreflektort, és leszereltek hat régebbit, amelyeket még a Földön kerültek fel a Zvezdára. Ezek kísérleti példányok voltak, rajtuk tanulmányozták, miként célszerű kialakítani a véglegesen felszerelendő lézerreflektorokat.
Kicserélték a Platan, illetve Kromka tudományos berendezést, amelynek segítségével a tudósok a galaktikus kozmikus sugarakat tanulmányozzák, illetve azt, mennyire szennyeződik az űrállomás külső burkolata saját hajtóműveinek működésétől. Rögzítették az űrállomás külső részére azt az antennát is, amelynek az űrállomás és az európai teherűrhajó közötti rádiókapcsolatban lesz fontos szerepe. Ezenkívül egy sor tudományos kísérletet is végeztek az orosz tudományos kutatóprogram keretében.
A két űrhajós minden tervezett munkát elvégzett, annak ellenére, hogy rövid időre megszakadt velük a kapcsolat, s az űrállomás kis időre, kis mértékben letért kijelölt keringési pályájáról – közölte a Moszkva környéki földi irányító központ.
A két űrhajós olyan hévvel dolgozott a nyílt világűrben az orosz Zvezda modulon, hogy megimbolygott tőlük az egész űrállomás – mondta el újságíróknak Vlagyimir Szolovjov, az orosz földi irányítóközpont repülésirányítóinak vezetője. Ennek következtében három amerikai helyzetstabilizáló pörgettyű (giroszkóp) “kiakadt”, emiatt nem találta az ISS a helyes irányt húsz percen keresztül – közölte a sajtóval az orosz földi irányító központ egy szakértője.
Az újonnan felszerelt eszközök és berendezések lehetővé teszik majd, hogy az automatikus összekapcsolódás egy centiméteres pontossággal menjen végbe. Erre a pontosságra nagy szükség is lesz, mert az európai teherűrhajóba – az orosz Progresszektől eltérően – nem tervezik kézi dokkolásirányító rendszer beépítését.
A Nemzetközi Űrállomás mostani, kilencedik legénysége szeptemberben tér vissza a Földre. Az amerikai Columbia űrrepülőgép 2003 februári szerencsétlensége óta csak orosz űrjárművel lehet feljutni az ISS-re. Azóta logisztikai okokból csak két űrhajós tartózkodik egyszerre az űrállomáson. Korábban hárman voltak, s az űrséták alkalmával egy harmadik mindig az űrállomáson maradt, hogy annak műszereit kezelje. Ezúttal üresen maradt az ISS az űrséta idejére, arra az időre a Földről irányították űrállomást.