Hogyan bírnák a nők a hosszú űrutazásokat?

A fenti kérdésre keresi a választ az Európai Űrhivatal kutatási programja, amelyhez 24 önkéntes jelentkezését várják.
A kísérletben részvevőknek 60 napot kell egy visszafelé hat fokos dőlésszögű ágyban (azaz a fej lefelé lóg) eltölteniük, miközben minden mozdulatukat folyamatosan kamerákkal követik.
A kísérlet célja annak feltárása, hogy a hosszú űrutazások során a nőknél milyen speciális egészségügyi problémák merülhetnek fel.
A kísérletben részvevők fizettsége 15.200 euró. Ezért összesen 101 napot kell a franciaországi Toulouse-ban található MEDES egészségügyi kutatóközpontban eltölteniük. A kísérletet három hetes felkészülés előz meg, és ugyanilyen hosszú utóvizsgálat követ.
Az űrhivatal 25-40 év közötti, jó egészségi állapottal és állóképességgel rendelkező, nem dohányzó, és nem túlsúlyos illetve nem túl sovány hölgyek jelentkezését várja. A kommunikáció szempontjából elvárás, hogy a résztvevők folyékonyan beszéljenek angolul és/vagy franciául. Az Európai Unió minden tagállamából fogadnak jelentkezéseket.
Fontos az elkötelezettség, hiszen a kísérlet fizikailag és pszichésen is megterhelő. Amellett, hogy el kell viselni, a duzzadt arcot, az izomvesztést, csontsorvadást, a szúró fájdalmat, a résztvevők a kísérlet alatt kizárólag az őket felügyelő orvossal találkoznak. Van lehetőség viszont az olvasásra, tévézésre, zenehallgatásra és internetezésre.
A kiválasztás egy 17 oldalas kérdőívvel kezdődik, amit általános orvosi vizsgálat követ, majd egy interjú és az állóképesség tesztelése jön. A 24 sikeres jelölt januártól költözik Toulouse-ba.