Rendkívüli közelségben aszteroida száguldott el a Föld mellett
Amerikai csillagászok a bolygónkhoz eddig legközelebb jutó aszteroidát észlelték a LINEAR Föld-közeli kisbolygó-kutató teleszkóp segítségével. Az aszteroida 6500 kilométerre közelítette meg a Földet.
Az 5-10 méter átmérőjű, 2004 FU162 névre keresztelt kisbolygó március 31-én került rekordközelségbe a Földhöz. Ekkor 6500 kilométerre, – durván a Föld sugarával megegyező távolságra –, száguldott el bolygónk felszíne felett.
Az aszteroidáról csak most, pontos pályájának meghatározása után számoltak be a nyilvánosságnak a LINEAR-program (Lincoln Near Earth Asteroid Research) csillagászai.
Az Új-Mexikóban található automata távcsőrendszer a márciusi rekordközelség előtt négy alkalommal észlelte a kisbolygót. A rekordközelség miatt a földsúroló adatait továbbították a Harvard-Smithonian Asztrofizikai Központ Kisbolygó Központja felé. Mivel az objektum nappal került rendkívüli közelségbe, megfigyelésére, követésére nem nyílt lehetőség, így hamar lekerült a központ megfigyelési listájáról.
Steven Chesley, a Kisbolygó Központ szakembere azonban a négy korábbi mérés alapján is képes volt meghatározni a 2004 FU162 pályáját, amit most hoztak nyilvánosságra.
Számításai alapján kitűnik, hogy a Földdel illetve gravitációs mezőjével való találkozás számottevően megváltoztatta a kisbolygó Nap körüli keringési pályáját.
Míg korábban egy év alatt kerülte meg központi csillagunkat, hol a Föld pályáján belül, hol kívül haladva, most közelebb kerülve a Vénuszhoz kilenc hónap alatt ér körbe. A szakember szerint a rendkívüli Föld-közelség miatt különösen nagy, körülbelül 20 fokos volt a kisbolygó pályaelhajlása.
E kisbolygó előtt a 2004 FH névre keresztelt aszteroida került legközelebb hozzánk. A 2004 FH 2004. március 18-án száguldott el a Föld mellett 40 ezer kilométer távolságra. A távolságra jellemző, hogy a kommunikációs műholdak szintén hasonló távolságban keringenek bolygónk körül. A 2004 FH egy sokkal nagyobb égitest volt, mint a most meghatározott, átmérője elérte a harminc métert.