Toyota-hatás – A legújabb ökológiai veszély
Földrajztudósok a közelmúltban kezdték felfedezni a Toyota-hatásnak is nevezett környezeti problémát, amely akár globális jelentőségűvé is kinőheti magát.
A terepjáróknak köszönhetően egyre intenzívebb homokviharokat élnek át a Szahara déli részén húzódó Száhel-övezet lakói.
A régióban egyre elterjedtebb Toyota Land Cruiserek és egyéb terepjárók ugyanis feltörve a sivatagok felszínét, sok millió tonna finom homokot bocsátanak az olykor viharos erejű szelek rendelkezésére.
Gyakori porviharok
A terepjáróknak köszönhetően az elmúlt ötven évben jelentősen növekedett a homokviharok gyakorisága és erőssége. A leginkább veszélyeztetett Afrikában, Ázsiában és Közel-Keleten a porviharok nem csak hogy komoly veszélyt jelentenek az ott élők egészségére, éghajlati változásokat is előidézhetnek.
A Toyota-hatásról Andrew Goudie, az Oxford Egyetem földrajz professzora beszélt a Nemzetközi Földrajzi Társaság Glasgowban tartott legutóbbi kongresszusán. (A jelenség elnevezése a kutatótól származik.) A professzor adatai szerint a portermelés Észak-Afrika egyes régióban az elmúlt ötven évben megtízszereződött, a Száhel-övezetben pedig meghatszorozódott.
A világ egyre porosabb
A légkörbe kerülő por mennyiségét globálisan a kutató évi 2-3 milliárd tonnára becsüli.
Ennek egy része az erdőirtásokkal, túllegeltetéssel, túlnépesedéssel magyarázható, jelentős szerepet játszik benne azonban a sivatagi terepjárók egyre népszerűbbé válása is.
Az évezredek óta kemény és érintetlen sivatagi tájak feltörése következtében keletkező finom homokréteget a gyakran 100 kilométer/órás sebességgel végigsöprő szél könnyedén felkapja. Egy tipikus sivatagi vihar akár 30-40 millió tonna port is szállíthat. Különösen nehéz helyzetben vannak a sivatagok közelében lévő nagyvárosok lakói.