Új ’Földre’ bukkantak európai csillagászok

Európai csillagászok a Naprendszeren kívüli eddigi legkisebb bolygót fedezték fel. A kőzetbolygó tömege 14-szerese a Földének, és egy Napunkhoz hasonló csillag körül kering.
A csillagászok eddig körülbelül 130 bolygót fedeztek fel Naprendszerünkön kívül, ezek azonban mind gázbolygók voltak. Tömegüket leginkább a Jupiterhez, a Naprendszer legnagyobb bolygójához hasonlítják.
Az Európai Déli Obszervatórium chilei, La Silla-ban található 3, 6 méter átmérőjű teleszkópja segítségével most felfedezett bolygó viszont Földünkhöz hasonló kőzetbolygó, amelynek vékony légköre is van. A bolygó tömege körülbelül 14 szerese a Földének, és központi csillagát kevesebb mint tíz nap alatt kerüli meg. Felszínén a feltételezések szerint 600 Celsius fok uralkodhat, nem valószínű, hogy kialakult rajta az élet.
A Napunkhoz méretben és fényességben hasonló, Mu Area nevezetű csillag, amely körül a bolygó kering, 50 fényévre (10 trillió kilométerre) található tőlünk. A csillagnak két másik bolygója is van a most felfedezetten kívül: az egyik egy Jupiter-méretű, amely 650 nap alatt kerüli meg, a másik bolygóról pedig egyelőre annyit tudni, hogy még távolabb kering a csillagtól.
A három bolygóval rendelkező csillag, amelyek közül az egyik ráadásul egy kőzetbolygó – eddigi tudásunk szerint különlegesnek számít galaxisunkban. Igaz, 2002-ben a csillagászok már találtak egy Föld-méretű bolygókból álló triót, amelyek egy neutroncsillag körül keringtek. A gyorsan forgó, haldokló csillag körül keringő bolygók azonban biztos nem támogatják az életet, ezért a mostani felfedezést a csillagászok sokkal jelentősebbnek tartják.