Idén nyáron kiugróan meleg a Jeges-tenger
Német kutatók mérései szerint 2004-ben jelentősen nőtt a Jeges-tenger hőmérséklete, amit a jégtáblák olvadása kísér.
A bremerhaveni Alfred Wegener Tenger és Sarkkutató Intézet kutatói az elmúlt hat hétben a Grönland és a Norvégiához tartozó Spitzbergák közötti Fram-szoros felső 500 méteres részén végeztek méréseket.
Az eredmények szerint a víz hőmérséklete 0, 6 Celsius fokkal haladja meg a 2003-as értékeket.
A Jeges-tenger e részén a víz 2000 méter mély. Ennek ismeretében a hőmérséklet-emelkedés mértéke a kutatók szerint nagyon jelentős.
A mérési adatok szerint a Fram-szoros vízének hőmérséklete 1990 óta folyamatosan növekszik. Ennek hatásaként a műholdfelvételeken megfigyelhető a szoros és a Barents-tenger jégtömbjeinek gyors ütemű zsugorodása.
A Fram-szoros
Rekordszintű széndioxid a légkörben
Júniusban az ENSZ környezetvédelemmel foglalkozó szakosított szervezete úgy nyilatkozott, hogy amerikai kutatók mérései szerint idén a légköri széndioxid koncentrációja minden eddigi rekordot megdöntött. 2004 márciusában a hawaii Mauna Loa megfigyelőállomáson végzett mérések szerint a légkör széndioxid tartalma 379 milliomod térfogatrész (ppmv) volt.
Egy évvel ezelőtt ez az érték 376 ppmv volt. Az éves növekedés mértéke (3 ppmv) messze meghaladja az elmúlt évtized átlagos éves növekedési ütemét (1, 8 ppmv), és háromszorosa a fél évszázaddal ezelőtti éves növekedési szintnek. Az ipari forradalom előtt a légkör széndioxid tartalma 280 milliomod térfogatrész (ppmv) volt.
A széndioxid a klímaváltozást befolyásoló hat üvegházhatású gáz közül a legfontosabb. Az ipari forradalom előtt a klímaváltozás természetes úton történt, a légköri széndioxid döntően vulkáni tevékenységből származott. Napjainkban a légköri széndioxid-növekedés döntően a fosszilis üzem- és fűtőanyagok intenzív használatával magyarázható.