Az első felvétel Naprendszeren túli bolygóról?

Európai csillagászoknak nagy valószínűséggel sikerült megörökíteniük egy barna törpe körül keringő bolygót. Ha valóban így van, ez lenne az első megerősített felvétel Naprendszeren túli planétáról.
Naprendszeren túli bolygó megörökítésével amerikai csillagászok is próbálkoztak már. Ahogy arról idén májusban lapunk is beszámolt, a Pennsylvania Egyetem csillagászai a Hubble-űrteleszkóp segítségével megörökítettek egy lehetséges bolygót egy halvány csillag körül. Úgy vélték, a bolygó központi csillagától olyan távolságra kering, mint a Neptunusz a Naptól, tömege pedig néhányszorosa a Jupiterének. A csillagászok a felvétel nyilvánosságra hozatalakor óvatosságra intettek, és a további vizsgálatok szükségességét hangoztatták. A felvételt azóta sem sikerült megerősíteni.
Most az Európai Déli Obszervatórium (ESO) csillagászai rukkoltak elő hasonló felvétellel. A felvétel az ESO chilei Paramal Obszervatóriumának infrakamerája segítségével készült.
A megörökített bolygó egy nagyon halvány csillag, egy barna törpe körül kering. A barna törpék tulajdonképpen félresikerült csillagok. A csillagfejlődési elméletek szerint, ha a keletkező égitest tömege nem éri el a 0, 08 naptömeget, akkor stabil hidrogén-hélium fúziós folyamatok nem indulhatnak meg benne. A barna törpék kialakulásukat követően egy ideig az infravörösben sugároznak (innen a “barna törpe” elnevezés is) – ehhez az energiát gravitációs összehúzódásuk szolgáltatja. A legtöbb barna törpe magányosan vagy egy normál csillag körül kering.
A most megörökített, hivatalosan 2M1207 néven katalogizált barna törpe nyolcmillió éves, tömege 42-ed része a Napénak, azaz körülbelül 25-ször nehezebb, mint a Jupiter. A csillag tőlünk 230 fényévre helyezkedik el.
A feltételezhetően körülötte keringő planétán körülbelül 1000 Celsius fok uralkodik, légkörében a csillagászok vízgőzt találták. A bolygó 55-ször távolabb kering csillagjától, mint a Föld a Naptól, vagyis kétszer messzebb van, mint a Föld a Neptunusztól.
1995 óta a csillagászok több mint 130 exobolygót fedeztek fel. A felfedezések mind közvetett eljárások segítségével történtek, megörökíteni nem sikerült őket. A legnagyobb probléma az exobolygók lefényképezésével az, hogy a bolygók központi csillagának erős ragyogása megnehezíti a planéták észlelését. Ezért a csillagászok e célból kifejezetten halovány csillagokat, elsősorban fehér és barna törpéket keresnek.
Az európai csillagászcsapat szerint további megfigyelésekre van ahhoz szükség, hogy megerősítsék valóban egy barna törpe körül keringő bolygó látható a felvételen, nem pedig két halvány csillag.