Öt év alatt 17 ezer változtatás a világatlaszban

A National Geographic Társaság öt év után frissítette világatlaszát. A vaskos könyv 17 ezer új, apró és kevésbé apró változtatást tartalmaz az 1999-es kiadáshoz viszonyítva.
Korábban a társaság nagyobb időközönként dolgozta át világatlaszát, ám az elmúlt öt évben a világ oly sokat változott, hogy úgy látták, itt az ideje a frissítésnek. Megváltozott számos helységnév, néhány országhatár, a legtöbb ország népességi adata, és a műholdfelvételeknek köszönhetően sokkal precízebbek lettek térképek.
A világ tetejének titulált Mount Everest öt évvel ezelőtt például még csak 8.850 méter magas volt, most már azonban két méterrel magasabb. Természetesen nem arról van szó, hogy a hegy folyamatosan emelkedik, hanem a mérési eljárások lettek egyre kifinomultabbak.
Míg a Föld legmagasabb pontja növekedett, legmélyebb pontja még mélyebbre került. Eddig a Holt-tenger legmélyebb pontját 408 méternek jelölték a térképek, a mostani atlasz viszont már 416 méternek. Változott a mélysége az afrikai Csád-tónak és az ázsiai Aral-tónak is. Ráadásul ezeknek a tavaknak nemcsak mélységük módosul, területük is folyamatosan változik: a tavak egyre kisebbek lesznek, így a térképészeknek a partvonalakat is újra kell rajzolniuk.
A kartográfusoknak a jövőben jobban kell figyelniük a sarki jéghatárra is. Bár az Antarktisz és Grönland jégtakarója egyelőre viszonylag stabil, az öt évvel ezelőtti állapothoz képest az Északi-sarkvidék jégtábláinak jelentős része elolvadt. A mágneses pólusok szintén jócskán elmozdultak.
Komoly változás történt a nagyvárosok népessége terén is: Tokióban, a világ legnagyobb városában már 12 millióan élnek, Moszkvában és a brazíliai Sao Paulo-ban 10 millióan, Szöulban 9, 5 millióan, a nigériai Lagosban 8, 7 millióan, New Yorkban pedig 8 millióan (külvárosokkal együtt 18 millióan).
Világszerte fokozatosan nő a városi lakosság aránya, Afrikában a folyamat különösen drámai sebességgel zajlik. A National Geographic Társaság szakemberei szerint Lagosban 2015-ben már akár 16 millióan is élhetnek.
Bár az országhatárok az elmúlt öt évben olyan drámai módon nem változtak, mint a II. világháborút vagy a Szovjetunió felbomlását követően, egy új ország azonban felkerült a térképekre. Kelet-Timort (Timor Leste) a Sawu és a Timor-tengerek között, Indonézia déli csücskénél kell keresni.
A nagyobb változások között megemlíthetjük még, hogy Jugoszlávia hivatalos elnevezése Szerbia és Montenegróra változott, az indiai Calcutta neve pedig Kolkata-ra módosult.