Az év leghosszabb teliholdja kedden látható

A Szüreti Hold szeptember 28-án lesz megfigyelhető. A következő telihold idején, október 28-án teljes holdfogyatkozást is csodálhatunk.
Az északi féltekén Szüreti Holdnak is nevezett szeptemberi telihold szeptember 28-án lesz megfigyelhető. Ekkor Földünk kísérője a Nappal átellenes pontot ér el az égen. Ezt a pozíciót Greenwichi Idő szerint 13:08-kor, nálunk egy órával később foglalja el.
A Szüreti Hold az őszi napéjegyenlőséghez legközelebbi telihold. Idén ez a távolság csupán hat nap, míg például 1987-ben október hetedikére, 1976-ban, a napéjegyenlőséget jócskán megelőzve, szeptember nyolcadikára esett a telihold.
A Szüreti Hold különlegessége, hogy ez az égbolton a leghosszabb ideig látható telihold az év során. Korábban a jelenségnek különleges jelentőséget adott, hogy szüret és egyéb mezőgazdasági betakarítások idején késő estig tudtak dolgozni a hold fényénél.
Egy hétig közel egyidőben kel a Hold
A jelenség fényét tovább emeli az a megfigyelés, hogy ebben az időszakban a naplementét követően felkelő Hold, közel minden este ugyanakkor válik láthatóvá. Bár az év során kísérőnk átlagosan napról-napra 50 perccel későbbi kel, most az előző naphoz viszonyítva negyedórás késésekkel bukkan elő. Hétfőn a Hold 17 óra 24, kedden 17 óra 41, szerdán pedig 17 óra 57 perckor kel. Ez idő alatt a nap 17 óra 31, 17 óra 29 és 17 óra 27 perckor nyugszik.
A Szüreti Hold idején akik az északi félteke középső hosszúsági fokai körül élnek, általában minden este 15-25 perccel később figyelhetik meg a holdkeltét. A különbség a déli irányba haladva egyre nő, északra pedig egyre csökken, így például a sarkkörök közelében élő megfigyelők szinte ugyanakkor látják most felkelni a Holdat minden este, míg az Egyenlítőtől kissé északabbra élők estéről-estére akár egy órával később várhatják a Holdat.
Az érdekes szezonális eltérés és földrajzi helytől való függés magyarázata abban rejlik, hogy bolygónk kísérője nagyjából az ekliptika (a Nap látszólagos útja az égen) mentén mozog, illetve, hogy ezekben a hetekben a legkisebb az ekliptika és az északi féltekén lévő megfigyelő horizontja között bezárt szög. Ekkor viszont a déli féltekén az ekliptika majdnem merőleges a keleti horizontra, így itt a holdkelték napi különbsége meghaladja az 50 percet is.
Az ekliptikus közelség miatt a Hold télen magasabban, míg nyáron alacsonyabban figyelhető meg a Föld egén. Telihold idején a három égitest majdnem egy egyenesbe esik, tehát ha a Nap magasan áll (nyár van), akkor a túloldali Holdnak alacsonyan kell lennie és fordítva.
Teljes holdfogyatkozás október végén
A következő telihold október 28-án, kora hajnalban lesz látható, ekkor megfelelő időjárási viszonyok mellett teljes holdfogyatkozást is megcsodálhatunk. Mivel a jelenség több órát is eltart, a bolygó északi féltekéjének legnagyobb részéről megfigyelhető lesz a fogyatkozás.
Holdfogyatkozásnál a Föld árnyékkúpja eltakarja a Holdat. Égi kísérőnk ilyenkor sötét vörös színbe burkolózik, mert a közvetlenül az árnyékkúp mellett elhaladó fénysugarakat a Föld légkörének fénytörése befelé, a sötétbe téríti el, s közülük a leghosszabb hullámú vörös nyelődik el a legkevésbé. Mindez azonban a fényszóródás miatt nagy mértékben függ a légkör állapotától, portartalomtól és a megfigyelés helyszínétől is.