A tűzhányó kitörni készül, a hegy gleccsere viszont növekszik

Miközben a világ a Mount St. Helen kitörésének előzetes jeleire figyel, a hegy gleccsere rendületlenül tovább hízik. A gleccser növekedése önmagában is különleges jelenség, hiszen a jégfolyamok világszerte eltűnőben vannak.
A Washington állambeli Mount St. Helen-nel kapcsolatos legfrissebb beszámolók mostanában elsősorban földrengésekről és a vulkán füstölgéséről szólnak. Kevesebb szó esik a tomboló hóviharról és a hegy két évtizedes gleccseréről, amely rendületlenül növekszik.
Az 1980. május 18-ai földrengés és az utána következő robbanás leszakította a Mount St. Helen csúcsát. Ezt hatalmas földcsuszamlások követték, az iszapáradat nagy területen okozott tökéletes pusztulást. A katasztrófában a hegy mind a 13 gleccsere elpusztult.
1982-re viszont a kráterfal lehűlt annyira, hogy újra elkezdett hó felhalmozódni a kráter déli fala és a láva kupola között. Miközben a gleccserek világszerte fogyatkoznak, a 2500 méter magas hegy egyetlen gleccsere évente több mint 40 méterrel növekszik. Az USA-ban ezen kívül még egy vulkán van, amelynek hasonló ütemben növekvő gleccsere van, ez pedig az alaszkai Katmai.
A Mount St. Helen gleccserje több mint egy kilométer széles, 900 méter hosszú, átlagos vastagsága pedig száz méter. Ha a vulkán a közeljövőben kitör, nem kétséges, hogy a gleccser, amelynek még neve sincs, elpusztul.