Elindult az új legénység a Nemzetközi Űrállomásra
Elindult az orosz Szojuz TMA-5-ös jelzésű űrhajón a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a következő féléves időszakra kiválasztott amerikai-orosz legénység csütörtök reggel a kazahsztáni Bajkonurból.
Az indítás a Moszkva melletti irányítóközpont közlése szerint rendben zajlott le. A Szojuz néhány perccel később az előre kijelölt pályára állt.
Az űrhajósok – az amerikai Leroy Chiao és az orosz Szalizsan Saripov – az ISS-en a 10-es számú állandó legénység, várhatóan két nap múlva köt ki a Föld körül majd 400 kilométeres magasságban keringő űrállomáson.
Velük együtt indult a világűrbe Jurij Sargin is, az orosz kozmikus csapatok alezredese, aki azonban csak nyolc napot tölt el az ISS-en, és október 23-án tér vissza a leváltott személyzettel, az orosz Gennagyij Padalkával és az amerikai Mike Finckével. Ők április óta tartózkodnak az űrállomáson.
A Columbia amerikai űrrepülőgép tavaly februári katasztrófája után – amikor a NASA repülési tilalmat vetett ki a másik három amerikai űrsiklóra – háromról kettőre csökkentették az ISS-en huzamosabb időn át dolgozó űrhajósok számát. A most elindult legénység lesz a negyedik ilyen kétfős személyzet.
Az új személyzet parancsnoka az orosz színekben induló, nemzetiségét tekintve üzbég, de Kirgizisztánban született 40 esztendős Saripov lesz, aki első alkalommal repül majd orosz űrhajón. Ennek ellenére már járt az űrben: 1998 januárban az Endeavour űrsikló fedélzetén repült a Mir űrállomásra. Azt nyilatkozta, hogy útjára a kirgiz alkotmány egy példányát csomagolta be.
Társa, az amerikai, 44 éves Leroy Chia veterán űrhajósnak, már háromszor járt az űrben, minden alkalommal amerikai űrsikló fedélzetén, orosz űrhajón azonban még sosem utazott. Egy éve nősült és az űrbe magával viszi jegygyűrűjét.
Jurij Sarginnak ez az első útja a világűrbe, ahová magával viszi katonai egységének zászlaját is. Mint mondta, a kozmikus csapatok sokat tettek már az űr megismeréséért, ideje már, hogy személyében képviselőjük is legyen a Nemzetközi Űrállomáson.
Chiao és Saripov szolgálati ideje alatt két orosz Progressz pilóta nélküli teherűrhajó köt ki az állomáson. Ez a legénység fogadja majd januárban az Európai Űrügynökség (ESA) első automata üzemmódban repülő teherűrhajóját is, amelyet Verne Gyuláról neveztek el.
A két asztronauta emellett megkezdi az előkészületeket a Discovery amerikai űrsikló fogadására, amelyet a tervek szerint a tavasszal indítanak el az ISS-re, és az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA ezzel felújítja az űrsiklók repüléseit.