Manuálisan kellett az űrállomáshoz kapcsolódnia az új legénységnek

Összekapcsolódott a Nemzetközi Űrállomással (ISS) közép-európai idő szerint szombaton kora reggel az a Szojuz TMA-5-ös jelzésű orosz űrhajó, amely a 10-es orosz-amerikai számú váltólegénységet szállította a bázisra.
A Moszkva melletti irányítóközpont jelentése szerint a manőver 49 órával azt követően, hogy a Szojuz a kazahsztáni Bajkonurból elindult. Az előzetes tervekben annyi változtatás történt, hogy mivel az űrhajó túl nagy sebességgel érkezett az űrállomáshoz, nem kapcsolódhatott automatikus üzemmódban az ISS Pirsz nevű kikötőmoduljához, hanem azt az orosz Szalizsan Saripov kézi vezérléssel illesztette oda.
Saripovval az amerikai Leroy Chiao váltja fel az ugyancsak amerikai-orosz kettőst, Gennagyij Padalkát és Mike Finckét, akik április óta tartózkodnak a Föld körül majd 400 kilométeres magasságban keringő űrállomáson. A Szojuzon utazott Jurij Sargin, az orosz kozmikus csapatok alezredese is, aki azonban a kilences számú legénységgel október 24-én visszatér a Földre.
Chiao és Szalizsan fél évet dolgozik majd az űrállomáson. A Columbia amerikai űrrepülőgép tavaly februári katasztrófája után – amikor repülési tilalmat vetett ki a másik három amerikai űrsiklóra – háromról kettőre csökkentették az ISS-en huzamosabb időn át dolgozó űrhajósok számát. A most elindult legénység lesz a negyedik ilyen kétfős személyzet.
A hét űrhajós életét követelő tragédia óta átmenetileg az orosz Szojuzokkal bonyolítják a legénységek cseréit, és az ugyancsak orosz Progressz pilóta nélküli teherűrhajóval juttatják el a nélkülözhetetlen szállítmányokat az ISS-re.
A 44 éves Chiao veterán űrhajósnak számít. Eddig háromszor vett részt űrsikló-repüléseken. A 40 esztendős Saripov egy űrutazást tett 1998-ban, az Endeavour űrrepülőgép fedélzetén jutott el az akkor még szolgálatban állt orosz Mir űrállomásra. Ő még orosz űrhajón eddig nem repült. A 44 éves Sarginnak ez az első űrútja.
Chiao és Saripov szolgálati ideje alatt két orosz Progressz köt ki az állomáson. Ez a legénység fogadja majd januárban az Európai Űrügynökség (ESA) első automata üzemmódban repülő teherűrhajóját is, amelyet Verne Gyuláról neveztek el.
A két asztronauta emellett megkezdi az előkészületeket a Discovery amerikai űrsikló fogadására, amelyet a tervek szerint a tavasszal vagy koranyáron indítanak el az ISS-re, és az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA ezzel felújítja az űrsiklók repüléseit.