Tájfun pusztít Japánban

Legkevesebb negyvennyolc ember életét vesztette, harminchárom személy eltűnt, több mint kétszázötvenen pedig megsérültek szerda óta Japánban a Tokage tájfun pusztítása következtében a legfrissebb veszteségmérleg szerint.
A Tokage (Gyík) szeme helyi idő szerint csütörtök délelőtt a japán fővárostól, Tokiótól mintegy 100 kilométerre keletre volt, Csosi partjai mentén. A forgószél óránkénti 40 kilométeres sebességgel haladt keleti irányban. A trópusi viharrá szelídült, mindazonáltal így is óránként 90 kilométeres széllökésekkel kísért Tokage csütörtökön az előrejelzések szerint várhatóan áthalad a legnagyobb japán sziget, Honsu felett.
A heves esőzéssel járó tájfun áradásokat és földcsuszamlásokat okozott Japánban, ahol folyók léptek ki medrükből, gátak szakadtak át az ítéletidő miatt. A víz mintegy ezer házat elöntött, voltak, akik a háztetőkön vészelték át az éjszakát. Harminchét, többségében idős turista egy autóbusz tetején rostokolt egész éjszaka, amíg csütörtök reggel végre kimentették őket. A mentők túlélők után kutatnak a földcsuszamlások következtében elöntött, és összedőlt házak romjai között. A mentési munkálatokba a japán fegyveres erők katonái is bekapcsolódtak.
Az ítéletidő komoly fennakadásokat okozott a közlekedésben is. Csaknem kilencszáz belföldi légi járatot töröltek, aminek következtében több mint százezer ember rekedt a repülőtereken. A japán meteorológiai ügynökség munkatársa elmondta, hogy a tájfun azért is okozhatott ilyen óriási károkat, mert átmérője szokatlanul nagy, meghaladja az 500 kilométert. “Nagyon ritka az ekkora tájfun” – fűzte hozzá.
A Tokage a legtöbb halálos áldozatot követelő forgószél a szigetországban 1991 óta. Akkor 62 személy halt meg, illetve tűnt el nyomtalanul az ítéletidő következtében. Kelet-Ázsiában ez a huszonharmadik tájfun az idén, s ebből Japánt tíz közvetlenül érintette, ami rekordnak számít. A halálos áldozatok száma a szigetországban eddig 79 volt, a károkat több százmillió dollárra becsülik.