Hét erős földrengés és 270 utórengés Japánban

Huszonegy ember meghalt, heten eltűntek és több mint 1500-an megsérültek a legújabb mérleg szerint annak a hét erős földrengésnek a következtében, amely szombaton két óránál rövidebb idő leforgása alatt rázta meg Japán északnyugati részét, Niigata kikötőváros környékét.
Az első, legerősebb rengés – a Richter-skála szerint 6, 8-as – helyi idő szerint szombat este hat óra előtt néhány perccel következett be, s ezt 1 óra 50 perc alatt hat további nagy erejű, 5-ös és 6, 3-es közötti rengés követte. A szakemberek helyi idő szerint vasárnap még több mint 270 kisebb utórengést észleltek, ezek közül 30 elérte vagy meghaladta a négyes erősséget a hétfokozatú japán szeizmikus skálán.
A haláleseteket és sérüléseket túlnyomórészt lezuhanó tárgyak, leomló falak, kitörő ablakok okozták. Három idős ember az ijedtség okozta sokkba halt bele. A körzetben több tízezer embert kitelepítettek a megrongálódott házakból. Sokan töltötték a hideg – mindössze 5 Celsius fokos – éjszakát sátrakban vagy közösségi épületekben, további rengésektől tartva.
A rengések nyomán 76 ház részben vagy teljesen összeomlott, több százezer háztartás áramszolgáltatása megszűnt, fennakadások voltak a telefonösszeköttetésben és a közlekedésben, az automatikus biztonsági berendezések leállították a legtöbb mozgásban lévő vonatot. Egy szerelvény kisiklott, de senki sem sérült meg, utak váltak járhatatlanná, egy közúti alagút beomlott. Számos településről jeleztek tüzeket és földcsuszamlást. Helyi idő szerint vasárnap kora délután még 129 ezer háztartás volt áram-, 56 ezer pedig a gáz nélkül.
A japán kormány válságügyi központot hozott létre, és bizottságot küldött a katasztrófa helyszínre. A testület vezetését Murata Jositaka természeti katasztrófák megelőzéséért felelős miniszterre bízták, aki a tervek szerint vasárnap éjjel tér vissza Tokióba, hogy beszámoljon a kormánynak tapasztalatairól.
A Japánra a múlt héten lesújtó Tokage tájfun nagy mennyiségű esőt hozott, s ez több helyen földcsuszamlásokat és sárlavinákat okozott. Jamakoszi falu több mint hatszáz lakosát elvágta a külvilágtól egy földcsuszamlás, kimentésüket helikopterekkel kezdték meg. A japán meteorológiai ügynökség szakemberei szerint nem kell cunamitól, a földrengéseket követő pusztító tengeri szökőártól tartani.
A tektonikai törésvonalon fekvő Japánban rendkívül gyakoriak a földrengések. A legutóbbi katasztrofális, 7, 3-es erősségű rengés 1995 januárjában több mint hatezer emberéletet követelt az ország délnyugati részén lévő Kobéban.