Visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomás ex-legénysége

Visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomás (ISS) kilencedik tartós legénysége, hibátlanul landolva Szojuz-kapszulájukban a kazahsztáni sztyeppén.
A Szojuz TMA-4 orosz űrhajó leszállóegysége közép-európai idő szerint vasárnap hajnali két óra harminchat perckor ért földet a kazahsztáni Arkalik várostól mintegy 80 kilométerre északra kijelölt leszállási körzetben. Fedélzetén Gennagyij Padalka orosz és Michael Fincke amerikai űrhajós tért vissza az ISS-ről, ahol 188 napot töltött. Velük landolt az orosz Jurij Sargin is, aki csak nyolc napig volt az űrállomáson.
A leszállás ezúttal pontosabban idomult a számításokhoz, mint valaha – nyugtázta elégedetten Anatolij Perminov, az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkozmosz igazgatója a Moszkva melletti űrrepülés-irányító központban.
Amerikai kollégája, Sean O’Keefe, aki szintén a moszkvai központban figyelte a sikeres landolást, megerősítette: az amerikai űrügynökség, a NASA azon fáradozik, hogy az ISS tizedik tartós legénysége – jelesül az orosz Szalizsan Saripov és az amerikai Leroy Chiao, akik egy hete váltották fel Padalkát és Finckét – amerikai űrsiklóval térhessen vissza a Földre 2005. május-júniusban. A Columbia 2003. február elsejei felrobbanása óta az ISS személyzetének cseréje és utánpótlásának szállítása kizárólag az orosz űrhajókkal történik.
Mindkét űrügynökségi vezér dicsérte a frissen vissszatért űrpárost. Padalka és Fincke több ízben végzett külső szerelési munkát az ISS-en, kilépve az űrbe. Emellett megjavították a szeptemberben elromlott Elektron oxigéngenerátort. A váltás érkezése azonban nem ment zökkenőmentesen: a Szojuz-kapszula a kezdeti automatikus üzemmódban túl gyorsan közelített az ISS-hez, és végül az először űrhajózó Saripovnak kellett kézi vezérléssel lefékeznie, s odaillesztenie a Pirsz kikötőmodulhoz. A malőrt egy defektes hajtómű okozta orosz szakértők vasárnapi közlése szerint.