Napunkon ismét nagyméretű napfolt tűnt fel
Bár a hónap elején egyetlen napfolt sem volt látható központi csillagunkon, most ismét feltűnt néhány sötét régió. A legnagyobb napfolt növekszik is, átmérője már meghaladja a Föld tízszeresét.
Október 11-12-én egyetlen napfolt sem volt megfigyelhető központi csillagunkon – nyilatkozta David Hathaway, a NASA napfizikusa a Space.com-nak. A fizikus 1998 óta minden nap ellenőrzi a Napot, és ez alatt az idő alatt soha nem látta még napfoltok nélkül.
Most azonban ismét néhány napfolt látható csillagunkon, amelyek közül a legnagyobb növekszik. A SOHO napkutató szonda által hétfőn készített felvételen látható 687-es számú napfolt-csoport jelenleg már tízszer szélesebb, mint a Föld.
A napfoltok valamivel alacsonyabb hőmérsékletű régiók, mint környezetük, igaz még így is több ezer Celsius fokosak. Az alacsonyabb hőmérséklet miatt tűnnek sötét foltnak a Nap fényes korongja előtt. Múlandó jelenségek, egy átlagos napfolt mindössze néhány napig vagy hétig tart, majd felbomlik.
A napfoltok erős mágneses aktivitású régiók, amelyekből napflérek és koronakilövellések keletkezhetnek. A flérek gigászi erejű energiakitörések, amelyekből fénysebességű röntgensugárzás szabadul ki a környező térbe. Ezzel szemben a koronakilövellések alkalmával sok milliárd tonnányi töltött részecske hagyja el a Napot övező leheletfinom plazmaburkot, a napkoronát.
A napfizikus szerint a 687-es napfoltból közepes erősségű flér keletkezhet. A napfoltok megjelenési gyakorisága nem állandó, néha nagyon sok, néha pedig nagyon kevés található belőlük a Napon. A napfoltok gyakorisága jellegzetes ciklicitást mutat, amelynek időtartama nagyjából 11, 2 év.
Az eddigi legrövidebb megfigyelt ciklus 9, a leghosszabb 14 éves volt. A kutatók egyelőre nem tudják milyen tényezők befolyásolják a ciklusok hosszát.