Hét kilométert veszített magasságából a Nemzetközi Űrállomás

Hét kilométernyit veszített magasságából a Nemzetközi Űrállomás (ISS) két napkitörés nyomán kialakult heves mágneses vihar miatt.
Valerij Lingyin, a Moszkva melletti orosz repülésirányító központ szóvivõje pénteken elmondta, hogy az egy hete tartó jelenség következtében a szokásosnál gyorsabban veszít magasságából az űrállomás. Szeptember 23-a óta, amikor utoljára szokásos pályájára emelték az űrállomást, hét kilométert süllyedt. A mágneses vihar az űrállomáson dolgozók egészségére nem gyakorolt hatást.
Lingyin kifejtette, hogy a heves mágneses vihar következtében a Föld atmoszférája mintha megduzzadna, míg a felsõ légritka rétegek, ahol az űrállomás is kering, összetömörülnek. Ennek következtében az ISS gyorsabban veszít magasságából: 300 métert naponta, a szokásos 100-150 méterrel szemben. Ezért a szakértõk úgy határoztak, hogy november 17-én ismét módosítanak az űrállomás pályamagasságán, az ISS-hez kapcsolt Progressz M-50-es teherűrhajó hajtóműveinek segítségével négy kilométerrel magasabbra emelik az űrállomást.
A mágneses viharokat a napkitörések indítják el. Ezek a Napon lévõ erõs mágneses terek felszín feletti struktúrájában bekövetkezõ robbanásszerű változások, amelyeknek energiája részecskéket indít útnak: mágneses viharnak azt nevezzük, amikor ezek elérik a Földet. Az ilyen részecskék átlagos sebessége másodpercenként 400 kilométer körül van.