Magyarok indulnak a Déli-sark meghódítására
Ha minden jól megy a jövő év januárjában két egykori testnevelő tanár kitűzi a magyar zászlót a Föld legdélebbi pontjára, az Antarktiszon.
Kovalcsikné Bátori Krisztina és Ács Zoltán gyakorlott hegymászók: Zoltán a 2002-es sikeres Mount Everest expedíció szervezője és egyik hegymászója volt, akkor kétszáz méter híján a csúcsra is feljutott.
A két sportember egy dél-amerikai expedíció során határozta el, hogy megpróbálkoznak a Mount Everest megmászásával. Különféle okok miatt az az utazás akkor kútba esett, de ha már szabaddá tették magukat, úgy döntöttek, hogy a világ legmagasabb pontja helyett a Föld egyik leghidegebb helyét, az Északi-sarkot hódítják meg.
Az Északi-sark után kézenfekvő cél volt az Antarktiszt is meghódítása. A fagyos kontinens partvidékére utazási irodák már turista utakat is szerveznek, de a földrész belsejébe évente már csak kevesebb, mint százan jutnak el. Közülük is csak néhány tucatnyian érik el a déli sarkpontot. Magyar még sosem járt itt.
Az északi sarki expedíció esetében nem tűzhették ki a magyar zászlót a sarkpontra, hiszen az északi pólus nem stabil pont, úszó jégtáblákból áll.
Nem így a Déli-sark, melyen a sarkpontot egy labda nagyságú acélgömb jelöli. Itt áll egyébként az amerikai Amudsen-Scott bázis is, bár a kutatók a csupán sportszenvedélyből utazókat nem látják szívesen.
A két magyar sportoló az Antarctic Logistics nevű vállalkozás segítségével jut el a Déli-sarkra. A földrajzi szélesség 89-90 fokán, a tengerszint felett közel 3000 méter magasságban igen megerőltető túrára számíthatnak a magyarok és még három egyelőre ismeretlen külföldi utazó. Egy közel 30 kilogramm súlyú szán vontatásával napi 6-7 órai síelésre kell felkészülniük sík területen. A szélfútta terepen és hóbarázdákon körülbelül 10 napon át 111 kilométert tesznek majd meg.
Az expedíció résztvevői:
Kovalcsik Péterné Bátori Krisztina
1955-ben Budapesten született. A Testnevelési Főiskola (ma Testnevelési Egyetem) elvégzése után testnevelő tanárként kezdte pályáját. Egy idő után elhagyta eredeti pályáját és különböző családi vállalkozásokban dolgozott. Ma saját játék-nagykereskedésükben végez irányítói feladatokat. Két leány gyermeke van, a 29 éves Ildikó és a 19 éves Krisztina.
Bár a testnevelői pályát elhagyta, azóta is folyamatosan sportol, egy ideje figyelme az extrém sportágak felé fordult, de lovagolt, motorozott és repülni is tanult. 1994 óta a hegymászás a szenvedélye.
Nagyobb túrákon járt a Grosslockner-en, a Kilimandzsárón, meghódította a Himalája több alacsonyabb csúcsát, valamint az argentinai Aconcagua és az ecuadori Cotopaxi hegyeit is. 2004 áprilisában a jelenlegi expedíciós társával az Északi-sarkon járt.
Ács Zoltán
1969-ben született. A Testnevelési Egyetemen szerezte első diplomáját, jelenleg az University of San Francisco hallgatója, Környezetvédelmi Manager szakon. A TF-en 1989-ben ismerkedett meg a hegymászással Mezey László révén. Később – az első sikeres pakisztáni expedíciót követően – együtt alapítják meg az Explorers Programot. Jelentősebb hegymászó eredményei:1991 Elbrus (5642 m) Kaukázua, 1998 Tirich Mir (7708 m) Hindukus, 1999 Aconcagua (6962 m) Andok, 2000 Broad Peak (8047 m) Karakoram, 2002 Mt. Everest – az expedíció vezetője, Himalája, 2003 Gasherbrum II (8035 m) Karakoram, 2004 Északi-sark.