Élelemhez jutott végre a Nemzetközi Űrállomás
Egy személyzet nélküli orosz űrhajó vasárnap éjfélkor elérte a Nemzetközi Űrállomást (ISS), s így végre megérkezett a régóta várt élelmiszer-utánpótlás az ISS fedélzetére. A szállítmányra nagy szükség volt, ugyanis az űrállomás készletei vészesen leapadtak az utóbbi időben.
A Kazahsztánból fellőtt Progressz M-51-es teherszállító másfélnapos út után, a tervezettnél 27 perccel később dokkolt az ISS-en. A péntek reggel elindított rakéta 2, 5 tonna élelmiszert, üzemanyagot és oxigént vitt az állomásra, továbbá karácsonyi ajándékokat a két űrhajósnak, az orosz Szalizsan Saripovnak és az amerikai Leroi Chiaónak, akik második hónapjukat töltik a kozmoszban.
Az orosz űrhajó sikeres missziója azért volt létfontosságú, mert az amerikaiak leállították a 2003 februári Columbia-katasztrófa óta űrrepülő-programjukat. A NASA egyébként jövő májusban szeretné újrakezdeni az űrsiklók alkalmazását.
Ha nem sikerült volna a szállítmányt célba juttatni, akkor a két űrhajós küldetését félbe kellett volna szakítani. Az orosz és az amerikai hivatalnokok akkor kezdtek aggódni, amikor a hónap elején jelzéseket kaptak a tartalékok vészes fogyásáról. A készletek előreláthatólag január közepére kiürültek volna ugyanis.
A szabályok szerint – amelyeket a BBC idéz – a legénységnek fel kell készülnie az evakuációra, ha az élelmiszerekből, a vízből vagy a levegőből kevesebb, mint 45 napra elegendő van az űrállomáson. Éppen ezért az utóbbi időben diétáznia kellett a kétfős személyzetnek, hiszen az illetékesek szerették volna elérni a készletek lassabb fogyását.