Kisbolygó földközelben: rekorddöntés várható?

Egy idén nyáron felfedezett kisbolygó a korábbi számításoknál közelebb kerülhet a Földhöz 2029-ben. Az összütközés veszélye ugyan továbbra is kicsi, de a torinói veszélyességi skálán máris rekordot döntött a 2004 MN4 elnevezésű, 400 méter átmérőjű égitest.
A telescopium.hu internetes weboldal szerint új megfigyelések alapján annak az esélye, hogy a 2004 MN4 jelű kisbolygó 2029-ben eltalálja Földünket 1, 6 százalékra emelkedett. Ezzel a kisbolygó által okozott veszély az úgynevezett torinói skálán elérte a négyes fokozatot, ami rekordot jelent.
A kisbolygó becsapódására tehát nincs sok esély, mégis, a csillagászok érdeklődését felkeltette az égitest, amely 2029. április 13-án érhet a legközelebb a Földhöz. Korábban az ütközésre egy százaléknál kisebb esélyt adtak a szakértők, így a 400 méteres átmérőjű kisbolygó akkor még csak a kettes fokozatot érte el a veszélyességi skálán. (Ez a skála az égitestek és a Föld találkozásának valószínűségét, valamint az aszteroidák nagyságát veszi figyelembe, és e két tényező kombinálásával állít fel sorrendet.)
Utóbb azonban, alaposabb megfigyelések alapján módosították a számításokat. A napokban közzétett eredmények szerint immár 1, 6 százalékos a becsapódási valószínűség, s a 2004 MN4 ezzel elérte 4-es értéket a veszélyességi skálán. Egy ehhez hasonló égitesttel való ütközés a szakértők szerint több száz kilométeres körzetben pusztítana.