Megváltozott a földrajz – arrébb tolták Szumátrát
A vasárnapi földrengés, amely Szumátra partjainál történt, mintegy 30 méterrel tolta délnyugatra a hatalmas indonéz szigetet – írja a Los Angeles Times. A tektonikus lemezek mozgása nyomán 9, 0 magnitúdós rengés következett be, s nemcsak a sziget földrajzi helyzete változott meg, hanem hatalmas cunami, vagyis szökőár keletkezett.
Az Indiai-óceánon 1883-ban volt az utolsó ehhez hasonló szökőár, azóta nem fordult elő ilyen méretű természeti csapás. Ezzel magyarázható, hogy nem volt cunami-jelzőrendszer a térségben mindeddig.
A mostani földrengés nyomán egy 600 mérföld, azaz mintegy ezer kilométer hosszúságú repedés keletkezett az Indiai-óceán mélyén, amely a tektonikus lemezek ütközésének, illetve súrlódásának „köszönhető”.
A szeizmológusok szerint a mostani rengés olyan méretű volt, amelynek utóhatásait bolygónk nagy részén érezni lehet majd. Az efféle rengések rezgésben tartják a kőzetlemezeket, és ezek a rezgések paradox módon segíthetnek is. A tudósok a szörnyű katasztrófa nyomán megmérhetik azokat a lökéshullámokat, illetve azok visszaverődéseit, amelyek a Föld különböző rétegeinek szerkezetére, eltérő struktúráira utalhatnak. A földrengések ugyanis gigantikus komputertomográfokhoz hasonlóan mozgásba hozzák a kisebb részecskéket, amelyek rezgéséből következtetni lehet a nagy mélységű kőzetrétegek szerkezetére is.