A Csendes-óceánon is érezhető volt az Indiai-óceán gyilkos szökőára

Az Indiai-óceánon a hét végén végigsöpört gyilkos szökőár ereje akkora volt, hogy hatását még az ezer kilométerekkel távolabb lévő Csendes-óceán kellős közepén is érezni lehetett - mutattak rá kedden amerikai szakértők.
A Fidzsi-szigeteket, Amerikai Szamoát, Új-Zélandot és Hawaiit körülölelő tengerek vízszintje ha nem is veszélyesen, de érezhetően megemelkedett. A cunamit kiváltó, a Richter-skálán mérve 9-es fokozatú rengésnek a Szumátra-szigetek közelében lokalizált epicentrumától 12 ezer kilométerre található Hawaii-szigetek partjainál például 65 centiméteres hullámokat gerjesztett.
A hawaii szökőárveszélyt előrejelző központ egyik munkatársnője az AP hírügynökségnek elmondta: az intézet műszerei érzékelték, hogy földmozgásból ered az az energia-felszabadulás, amely a hullámokat korbácsolta fel a tengereken, és ezért a figyelőállomás vezetése “nem romboló erejű cunamikészületséget rendelt el”. Dolores Clark hangoztatta: még ha csak centiméterekben is lehetett mérni a hullámok magasságát, tudni lehetett, hogy nem szokványos hullámzásról van szó, és azok forrása szökőár.