Tengerparton landolhatott a Huygens
A Titánra leszállt Huygens űrszonda ereszkedésének az utolsó métereit is megörökítő képkockákat hozott nyilvánosságra kedden az Európai Űrügynökség (ESA), és ezek alapján megállapítható, hogy az űreszköz egy iszapos, fagyott talajon kötött ki, nem messze egy folyadéktömegtől.
Bár a mínusz 180 Celsius fokos Titánon pénteken landolt Huygens ma már megfagyva hever a hold felszínén, az Európai Űrhivatal darmstadti irányítóközpontjának kutatói még mindig rendkívül izgatottak. Lázasan folyik a leszállóegység által a Földre továbbított 474 MB adat és több mint 300 felvétel kiértékelése. Az elsődleges cél most a Huygens ereszkedési profiljának illetve leszállási helyének pontos meghatározása.
Mintegy harminc tudós dolgozik azon, hogy rekonstruálják a szonda 2 óra 27 percig tartott ereszkedésének a precíz lezajlását. Az első elemzések arra mutatnak, hogy a felszín felé ejtőernyős fékezéssel közeledő 320 kilogramm tömegű szonda erőteljesen himbálódzott, a felső légkörben 10-20 fokra lengett ki, ami arra utal, hogy viszonylag erős szél fogadta a Titán légkörébe történt belépése után. Ezt jelzik egyébként a rögzített hangminták is. 25 kilométer magasságtól kezdve viszont a szél mintázata megváltozott: a szonda innentől már viszonylag egyenesen, kevesebb mint 3 fokkal kilengve ereszkedett lefelé.
Az adatok alapján a körülbelül 160 kilométer magasságban kinyílt, 8, 3 méter átmérőjű főernyő másodpercenként 50 méteres sebességre lassította le a szondát, azaz ekkor még autópályákra jellemző gyors sebességgel ereszkedett lefelé. A harmadik ernyő 110 kilométeres magasságban történő kinyílása után a Huygens sebessége 5, 4 méter/másodpercre csökkent. 20-30 kilométer magasságban sűrű etán és metán ködön illetve felhőkön kellet áthámoznia magát. Ezt követően a képek tanúsága szerint a Huygens alatt szilárd, változatosan tagolt táj látványa tárult fel.
A talajfogás olyannyira puhára sikerült, hogy az még a földi irányítást is meglepte. „A legnagyobb meglepetés, hogy a Huygens túlélte a landolást. A földet érés sokkal barátságosabb volt, mint vártuk” – nyilatkozta Charles See, az ESA egyik tudományos munkatársa elmondta.
A képeket elemző tudósok szerint a Huygens egy tengerparti vidéken szállt le, mindössze méterekkel magától a partvonaltól. Tekintve, hogy az égitesten mínusz 180 Celsius-fok az átlaghőmérséklet, a tengernek, illetve óceánnak vélt képződmény partját cseppfolyós halmazállapotú metán vagy etán moshatja.
A Huygensnek a tervezett leszállása előtt 700 méter magasan kellett lámpáit bekapcsolnia, hogy felmérje a reá váró felszíni viszonyokat. A lámpákat eredetileg 15 perc működésre tervezték, ám a Cassini adatai szerint még a leszállás után egy órával is világítottak.
A Huygenst a Cassini oldalára csatolva 1997. október 15-én indították el a floridai Cape Canaveral-i űrközpontból. Tavaly december 25-én vált le az őt szállító amerikai űreszközről, hogy elinduljon úti célja, a Titán felé.
Mindössze egyik adatátviteli csatornája hibásodott meg a kettő közül, és emiatt a tőle várt mintegy 700 fotónak a fele érkezett meg a Földre. A műszaki hibát egy korábbi emberi mulasztásnak tudják be.
A világ tudományos berkeiben egyöntetűen az űrhajózás eddigi egyik legnagyobb bravúrjának tartják, hogy az európai gyártmányú szonda elérte a tőlünk jelenleg körülbelül 1 milliárd 250 millió kilométerre lévő égitestet, amelyről értékelhető tudományos információk özönét zúdította az űrszakértőkre. Az adatok kiértékelése akár évtizedekig is eltarthat.
Kapcsolódó linkek:
Kapcsolódó cikkeink: