Véglegesen megváltoztatta az Indiai-óceán tájképét a pusztító cúnami
Véglegesen megváltoztatta a tájképet az Indonézia partjai előtti epicentrumtól számított 1500 kilométeres körzetben az a tengerrengés, amely a múlt hónapban az Indiai-óceánon előidézte a pusztító erejű cúnamit - jelentették be szerdán holland kutatók.
A delfti műszaki egyetem kutatóinak méréseit korábban még nem közölt műholdas adatok támasztják alá.
Becsléseik szerint az indonéziai Szumátra szigetét, amely a legközelebb volt a tengerrengés epicentrumához, csaknem egy méterrel tolta el a földmozgás. A 750 kilométerrel távolabb fekvő thaiföldi Phuket-sziget 10 centiméterrel, míg Szingapúr 2 centiméterrel mozdult el.
Ernst Schrama professzor közölte, hogy az egyetem 1994 óta tanulmányozza a földmozgásokat a térségben. Adataikhoz a globális műholdas helymeghatározó rendszeren (GPS) keresztül jutottak hozzá, amelynek érzékelőit holland és helyi szakemberek helyezték el a vizsgált körzet különböző pontjain.
„A mérési módszer hasonlít az autókban használatos GPS-rendszerhez, ám érzékelő elemei sokkal pontosabbak, a hibahatár hozzávetőlegesen egy milliméteren belül van” – mondta a professzor. A földkéreg a tengerrengés epicentrumában 10-25 métert csúszott el a földmozgás alatt.
A delfti kutatók felfedezéseiket teljes részletességgel áprilisban tárják a nyilvánosság elé egy Bécsben megrendezésre kerülő tudományos konferencián.