Tizenegy fokkal nőhet a Föld hőmérséklete
A világon eddig végzett legnagyobb éghajlat-előrejelzési projektek egyike arra a megállapításra jutott, hogy a Föld egészének hőmérséklete akár tizenegy Celsius fokkal is növekedhet, ha a globális felmelegedés folyamatai tartósnak bizonyulnak.
Ez a 11 fokos felforrósodást sejtető adat óriási mértékben eltér a korábbi hasonló tanulmányok által jósolt mértéktől, tulajdonképpen kétszer akkora felmelegedést jelez előre, mint a többi kutatás. A mostani drasztikus eredményeket hozó kutatás, a climateprediction.net nevű projekt hátterében álló tudósok ugyanis azt állítják, hogy a széndioxid esetében nem beszélhetünk biztonságos szintről. A tanulmány eredményeit a Nature című tudományos folyóiratban tették közzé a szerzők, akik a világon meglévő PC-k kapacitásait használták ki a számításaikhoz.
Oxfordi tudósok figyelmeztetnek
A climateprediction.net programja az Oxfordi Egyetemen „fut”: ám a korábbi időjárás-előrejelzésektől eltérően nem egyetlen szuperkomputer felhasználásával jutottak az adatokhoz a kutatók, hanem bárki letölthette a klímaváltozási modellt lefuttató programot a saját számítógépére. A PC pedig a holtidőben, amikor a tulajdonosa nem foglalkozott a géppel, számításokat végzett. Ez hasonló a SETI-mozgalomhoz, amely a földönkívüliek kutatásában használja fel a magánszemélyek PC-kapacitásait, az úgynevezett „elosztott számítási projektben”. (A SETI-programban több millió ember vett részt világszerte, tehát igen sikeres módszernek bizonyult a résztvevők mozgósítását illetően, földönkívülieket viszont nemigen találtak így sem.)
Az oxfordi projektre több mint 95 ezren jelentkeztek 150 országból. PC-ik összesen 60 ezer szimulációt futtattak le, a jövőbeni éghajlat megismerésére. Minden egyes PC egy kicsit más számítógépes szimulációt vizsgált meg. Ezek lényege azonban az volt, hogy mi lesz akkor, ha a levegőben a széndioxid koncentrációja megduplázódik az iparosodás előtti szinthez képest. (Márpedig ez századunk közepére bekövetkezhet.)
Különbségek és hasonlóságok
A legfőbb különbség az egyes szimulációk között az volt, hogy milyen fizikai folyamatok mennek végbe a légkörben, így például milyen mértékű a trópusi felhők konvekciója (hőáramlásban játszott szerepe). A trópusi felhők ugyanis kulcsfontosságúak a légköri hő szállításában bolygónkon.
Így tehát nem volt két olyan szimuláció, amely ugyanazt az eredményt hozta volna, így aztán az oxfordi kutatás egy széles sávot határozott meg eredményként, amely a lehetséges változatokat tartalmazta a kutatók mai tudása szerint.
Felmelegedés 2-11 fok között
A climateprediction.net a lehetséges globális hőmérsékletváltozást sokkal szélesebb sávban határozta meg, mint az eddigi kutatások. Az oxfordi adatok szerint az esetleges felmelegedés 2-11 Celsius fok között ingadozhat. Az, hogy a felmelegedés mennyi idő alatt játszódik le, attól függ, hogy mikor éri el a széndioxid-szint a korábbi koncentráció megduplázódását. A legvalószínűbb azonban az, hogy a drasztikus forróság körülbelül száz év múlva köszönt be bolygónkon.
David Stainforth, a climateprediction.net vezető kutatója a BBC News-nak úgy nyilatkozott az eredmények kapcsán, hogy mindez arra mutat: egyre sürgetőbbé válik, hogy valamit tegyünk a globális felmelegedés ellen. Ám mai tudásunkkal egyelőre nem lehetünk biztosak abban, hogy definiálható-e, meghatározható-e olyan széndioxid szint, amely kívánatos lenne a földi atmoszférában.
Az ICCT-jelentés által előrejelzettnél is veszélyesebb a helyzet?
Az oxfordi kutatók eredményei pár nappal azután láttak napvilágot, hogy hétfőn a nemzetközi klímaváltozási munkacsoport, az International Climate Change Taskforce (ICCT) közzétette: a 400 milliomod térfogatrésznyi (ppmv) széndioxid koncentráció a levegőben veszélyes szint, minthogy a gáz jelenlegi koncentrációja 378-379 ppm, ami évente két egységgel növekszik. Az ICCT szerint 10 év múlva visszafordíthatatlanná válik a globális felmelegedés ezáltal.
Az ICCT-jelentés arra a feltételezésre épült, hogy a következő tíz év alatt több mint 1 Celsius fokkal nő meg a Földön az átlagos hőmérséklet. Kutatók jóslatai szerint, amennyiben az 1750-es évben mért adatokhoz képest 2 fokkal megemelkedik az átlaghőmérséklet, akkor a folyamat már öngerjesztővé válik. 1750-től a mai napig egyébként 0, 8 fokos átlaghőmérsékletemelkedést regisztráltak a tudósok, ám a jelentés írói szerint a következő tíz évben radikálisan felgyorsul majd a felmelegedés folyamata.
A jövő héten a brit miniszterelnök kezdeményezésére nemzetközi konferenciát rendeznek az Egyesült Királyság Meteorológiai Hivatalának szervezésében. A tanácskozás neve „Stabilizáció 2005”, s legfőbb célja az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának stabilizálása lesz. Ugyanakkor Myles Allen, a climateprediction.net „fővizsgálója” (kutatója) úgy véli a szintentartás nem elegendő, ugyanis a korábbi tanulmányok biztonságos és nem biztonságos szén-dioxid szintről beszélnek. A legfrissebb oxfordi tanulmány szerint viszont nem egyértelmű, hogy létezik egy stabilitást nyújtó koncentráció. Éppen ezért nem elég a jelenlegi széndioxid-kibocsátás megőrzése, alighanem csökkenteni is kellene ezt.