Januári 29-ei hidegrekord dőlt meg Magyarországon
Magyarországon január 29-én még nem mértek olyan hideget, mint idén. Az évszázados rekord egy nógrádi település nevéhez, Zabarhoz fűződik, ahol most mínusz 22, 6 fokot mértek szombat hajnalban. Ez az érték az 1947-es debreceni mínusz 22, 4 fokot két tizeddel múlta alul - tudta meg a National Geographic Online az Országos Meteorológiai Szolgálattól (OMSZ).
Zabar a Tarna közelében, az Északi-középhegységben fekszik. A helység Nógrád keleti részén található, nagyon közel ahhoz a ponthoz, ahol Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén megye találkozik.
A valaha mért legalacsonyabb hőmérséklet hazánkban 1940. február 16-án volt: ekkor Görömbölytapolcán, Miskolc közelében mínusz 35 fokos hideget regisztráltak – közölte az OMSZ lapunkkal. Január 29-én az eddigi legmelegebb idő 1990-ben volt, amikor Keszthelyen 17 fokot mértek.
Most vasárnap és hétfő hajnalban az ország északi részén továbbra is lehetséges, hogy mínusz 20 fok alatti hőmérsékletek lesznek, amelyek akár újabb „csúcsdöntést” is jelenthetnek. A rendkívüli hideg a tiszta, szélcsendes idővel és a havas földfelszínnel magyarázható. A kevés felhő miatt a légkör nem „fogja meg” a földről visszaverődő hőt, a kisugárzást, a fehér hóval borított táj pedig eleve inkább visszaveri a napfényt, és kevésbé „hagyja” felmelegíteni a földfelszínt.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból az is kiderül, hogy Magyarországon szombat hajnalban a szlovák határhoz közeli térségekben volt a leghidegebb. Ez abban a zónában volt a leginkább érzékelhető, amely a Magas-Tátrához a legközelebb volt. (A Tátrában és tőle valamivel délebbre jóval mínusz húsz fok alatti hőmérsékeleteket regisztráltak szombat hajnalban.)
A Tátrában és attól délre egy anticiklonhoz hasonló képződmény jött létre, de az OMSZ szerint inkább csak anticiklonális jelenségről van szó, nem „igazi” anticiklonról, így a rendkívüli hideget a felhőzet hiánya és a hótakaró magyarázta elsősorban.