Összevesztek a cunami-jelzőrendszer miatt az ázsiai országok
Hiába javasolta Thaiföld, hogy az Indiai-óceán térségében hozzanak létre egységes cunami-előrejelzőrendszert, a régió többi országa nem egyezett bele, hogy a hálózat központja Thaiföld fővárosában, Bangkokban legyen.
Több mint ötven ország és szervezet képviseltette magát azon a thaiföldi tanácskozáson, amelyen a cunamik előrejelzési lehetőségeit vitatták meg. A házigazda Thaiföld javaslatát azonban elutasították, így nem lesz egyetlen központja a később létesítendő rendszereknek, pedig a bangkoki kormány tízmillió dollárt is felajánlott az oceanográfiai és szeizmikus adatokat gyűjtő centrum felállításához. Ez a központ szükség esetén nemzetközi cunami-riadót is kiadhatott volna, figyelmeztetve ezzel a térség országait a veszélyre.
India és Indonézia ugyanis ellenezte, hogy Bangkokban, a thai fővárosban legyen az új centrum, minthogy inkább ők maguk szerették volna befogadni ezt az intézményt. Így most az látszik a legvalószínűbbnek, hogy kisebb regionális központokat hoznak létre, válaszul arra, hogy tavaly december 26. óta legalább 250 ezren haltak meg a földrengéssel párosult cunami következtében az Indiai-óceán térségében.
A kétnapos tanácskozást egyébként Thaiföld egyik legsúlyosabban érintett körzetében, a cunami által lerombolt Phuket szigetén tartották. A konferencia résztvevői egyetértettek viszont abban, hogy erősíteni kell a jelenlegi nemzeti és a szakosított szervezeteket, amelyek a szökőár veszélyeivel, előrejelzésével foglalkoznak.
A BBC tudósítói szerint a nemzeti öntudat majdnem megakadályozta, hogy a térség államai valóban összefogjanak, és szorosabb nemzetközi együttműködést alakítsanak ki.
Végül mégis sikerült egyfajta kompromisszumot elérni, így az ENSZ szakosított szervezete, az Nemzetközi Oceanográfiai Bizottság felügyelete alá helyeznék azt a decentralizált hálózatot, amelyet a jövőben alakítanának ki az Indiai-óceán térségében.