Rekordidő alatt hajózta körbe a Földet egy brit vitorlázónő
Megdöntötte az egyszemélyes vitorlázás világcsúcsát egy brit sportolónő, Ellen MacArthur. Trimaránján 71 nap és 13 óra alatt hajózta körül ugyanis a Földet, és ezzel átadta a múltnak az eddigi csúcsot, amelyet Francis Joyon tartott.
A francia Joyon korábban 72 nap, 22 óra, 54 perc és 22 másodperces eredményt ért el. A riválisok által megdönthetetlennek tartott csúcsot Joyon tavaly állította fel, amikor az előző rekordot több mint húsz nappal(!) múlta felül (pontosabban alul). A Joyon előtti rekordot egyébként még Michael Desjoyeaux állította fel, s az első vitorlázó, aki megállás nélkül körülhajózta a Földet, a brit Robin Knox Johnston volt. Neki 1969-ben 313 napra volt szüksége az út megtételéhez.
Óriási nehézségek az úton, ötszörös csúcsdöntés a résztávokon
A greenwich-i idő szerint még hétfőn, éjfél előtt célba érkező MacArthur leírhatatlan nehézségeken esett túl: alvatlanságban szenvedett a több mint kéthónapos út során, az utolsó éjjel például mindössze 15 percet aludt. Elromlott az utolsó napokban radarjának a riasztója is, és miután különböző hajók között evickélt trimaránjával, különösen kellett figyelnie arra, hogy elkerülje az esetleges ütközéseket.
Mostani útján MacArthur 50 ezer kilométert tett meg, több mint két hónap alatt. Hajója egy úgynevezett trimarán volt, amelynek neve B&Q, hossza pedig 23 méter. A 29 éves vitorlázónő november végén indult el a képzeletbeli startvonalról, valahonnan a franciaországi Bretagne-t és a dél-angliai partokat összekötő egyenesről.
A brit sportolónő mostani útjának kezdeti és középső szakaszain is megdöntötte a résztávok rekordját. Így ő volt a leggyorsabb, aki egyedül hajózva vitorlással elérte az Egyenlítőt, a Jóreménység fokát Dél-Afrikánál, a Leeuwin-fokot Ausztráliában és a Horn-fokot Dél-Amerikában. (Bár szárazföldet szinte alig pillantott meg egész útja során, naplója szerint a Horn-fokot sem látta, ezúttal legalábbis.) Már visszafelé tartva állította fel az ötödik „részrekordot”, amikor az Egyenlítőt másodszor is átlépve ugyancsak a legsebesebbnek bizonyult.
II. Erzsébet már tavaly kitüntette MacArthurt
Ellen MacArthur nem ismeretlen szereplője a vitorlázásnak. Világhírre akkor tett szert, amikor leírhatatlan kínok között, de végighajózta a Vendeé Globe-versenyt (a nehézségekről ennek kapcsán Fa Nándor is mesélhetne), és végül második helyen fejezte be azt a megmérettetést. 2001-ben egyébként MacArthur hajója ütközött egy konténerrel, megsérült az árboca és a svertje is megsérült, ettől függetlenül végül célba érkezett. Nem véletlen, hogy ugyanebben az évben David Beckham után ő lett a második legnépszerűbb sportoló Angliában. MacArthur tavaly megkapta a Member of the British Empire (MBE) kitüntetést a brit királynőtől, II. Erzsébettől. Mostani teljesítményével pedig alighanem még nagyobb elismerésekre számíthat.
A mostani úton MacArthurnak számos nehézséget kellett legyőznie: viharok tették lehetetlenné, hogy kialudja magát, elszakadt a vitorlája, 30 méteres magasságba kellett felmásznia, hogy megjavítsa az árbocot, és már említettük az utolsó megpróbáltatást, a radar elromlását is. Volt olyan pillanat, amikor már öt nappal is megelőzte volna Joyont, az eddigi csúcstartót, ám a felsorolt nehézségek miatt fokozatosan apadt az előnye a franciával szemben. Így rendkívül izgalmas volt MacArthur finise, amelyet a világ nagy tévécsatornái és internetes honlapjai folyamatosan nyomon követtek.
Érdekes módon Ellen MacArthur nem a tenger mellett született, hanem attól 150 kilométerre, Derbyshire-ben. (Angliában nehéz lenne sokkal távolabbi pontot találni a nyílt víztől.) MacArthur vonzódását a tengerhez azonban egy négyéves korában tett vitorlázás, egy hosszabb nyaralás alapozta meg. A nagynénivel együtt megtett út után már könnyen ment a tengerhez való alkalmazkodás. Az ebédekre kapott, abból félretett, spórolt pénzén megvette első vitorlását is, egy dingit. Tanára, edzője már ekkor észrevette eltökéltségét, és figyelmeztette a szülőket: a gyerek alighanem a vízen tölti majd ideje nagy részét.